Ailenizin Çok Fazla Stresli Olduğunu Gösteren 7 İşaret

November 15, 2019

Ailenizin Çok Fazla Stresli Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Aileniz her daim endişeli ve yorgun mu ve stresin kurbanı olmanın eşiğinde mi? O zaman çok fazla stres altında olduğunuzu gösteren şu işaretlere ve çözümlerine bir göz atın.

Bir ebeveyn olarak, stresin, yatma vaktinde verilen savaşların ya da çocuğunuzun yemeklerde çok seçici davranmasının bir parçası olduğunu zaten biliyorsunuz. Ama fark etmeme ihtimaliniz olan bir detay var: sizin korkularınız, çocuğunuzun stres seviyesini yükseltme gibi etkilere sahiptir.

Tabii ki kendinizi stresten tamamen arındırmanız gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Ancak stres seviyenizi en düşük seviyeye indirgemek mümkündür. İşte stresli bir aileye sahip olduğunuzu gösteren yedi işaret ve bunu engellemek için uygulayabileceğiniz tavsiyeler.

  1. Kimsenin Uyumaması

Stres seviyeniz her daim çok yüksek ise uyku, sebep-sonuç ilişkisi dahilindedir. Merhaba, insomniya! Eğer uyku problemeniz varsa bu sizi endişeli , huysuz ve de sonunda stresli  biri haline getirir. Eğer aile üyeleri bu gerginliği yaşıyorsa hem çocuğunuz hem de kendiniz yatağa yarım saat önceden girmeyi deneyin.

  1. Birbirinize Daha Fazla Bağırmanız

Ailenizin baskı altında ezildiğini hissediyor ve bunun neden olduğunu mu sorguluyorsunuz? Bunun için kulaklarınızı kullanmanız yeterli olacaktır. Çoğu zaman daha fazla stres altında kaldığımızda etrafa bağırıp çağırmaya eğilimli oluruz. Ses tonunuzu yumuşatmak, birlikte daha fazla zaman paylaşmak, derin bir nefes alıp her şeye tekrar başlıyormuş gibi devam etmek bu duruma çare olabilir.

  1. Aile Yemeklerini Kısaltmanız

İşte üzücü  bir bilgi: Eğer eşiniz ile aranız kötü ise ya da daha huysuz ve stresli iseniz büyük çocuğunuzun sizinle yemek yemek istememesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Çünkü yemek vaktinde sizinle konuşmaktan kaçınıyordur. Yemekleri tekrar eğlenceli hale getirebilmek için “iltifat kutusu” oyunu size yardımcı olabilir. Herkes aile üyelerine dair olumlu özellikleri bir kağıda yazıp kutuyu atar ve yemek süresince bunları birbirinize okursunuz.  Bu sayede, hem birbirinizi rahatlatmış hem de çocuğunuza genel şeylerden ziyade spesifik şeylere övgü göstermesini öğretmiş olursunuz.

  1. Çocuklarınızın Kendini Geri Çekmesi

Yüksek stres ile başa çıkmaya çalıştıkları zamanlarda çocuklar kendini herkese kapatırlar. Hatta daha büyük çocuklar kendilerini odalarına bile kilitleyebilirler. Bunu yenebilmenin tek yolu onlarla konuşmak, konuşmak, konuşmak. Onlarla iletişim halindeyken aynı zamanda onlara örnek olabilecek bir savunma mekanizması da oluşturun.

  1. İş Yerinde Mücadele Vermek

Teslim tarihi mi yetişmedi? Önemli bir sunumu batırdınız mı? Stres buradaki suçlu olabilir çünkü sizin konsantre olmanızı ve düzen kurmanızı tamamen önler. Böyle bir durumda, size acı çektiren en önemli faktörleri ortaya koyup bunun üzerine kafa yormanız gerekiyor. Ayrıca, buna çözüm bulmaya çalışırken eşinize ya da güvendiğiniz insanlara başvurmayı unutmayın.

  1. Herkesin Keyifsiz Olması

Yaşınız her ne olursa olsun kronik stres vücudunuzu etkileyecektir. Erken yaştaki çocuklar karın ağrılarından ve kabuslardan, gençler baş ağrılarından ve yetişkinler boyun, omuz ve sırt ağrılarından şikayet ederler. Ve bütün bunların yanında uyku herkes için bir problemdir. Bunun için yapabileceğiniz şey basitçe sağlığınıza dikkat etmenizdir; yani sık sık ellerinizi yıkamalı, egzersiz yapmalı ve daha sağlıklı beslenmelisiniz.

  1. Sürekli Bir Şeylerden Kaçmak

Hayat, bir oradan bir buraya koşturmak ile geçiyor. Ama bazen her şeyi bir kenara bırakıp sadece nefes almak istiyor olabilirsiniz. Bunu yapın da. Yetiştirmeniz gereken ödevler, işler, yetişmeniz gereken yerler bunlar sizi hep stres sahibi yapan şeylerdir ve sizi de sağlınızı da kötü anlamda etkileyecektir. Bu yüzden hayatınızda gerektiği yerde o arayı verin ve sadece bir nefes alın.