Başarılı Çocuk Yetiştirmenin 6 Yolu

October 30, 2019

Başarılı Çocuk Yetiştirmenin 6 Yolu

Maalesef, çocuğunuzun gelecekteki başarılarını garantileyen bir rehber oluşturma söz konusu değil. Ancak, hem okul içinde hem de okul dışında çocuğunuzun başarılı olması adına atabileceğiniz 6 adım var. İşte o adımlar!

1. Bebekliğinden itibaren onunla iletişim halinde olun

İyi derecede olan iletişim kabiliyeti çocuğunuza geleceğinde birçok kapı açacaktır. Aynı zamanda, onu okulda ve kendi alanında lider olması konusunda da teşvik edecektir. Ancak hatırlamanız gereken bir şey var: çocuğunuzla konuşabilmeniz için onun da konuşmaya başlamasını beklemenize gerek yok.

2. Medya kullanımı hakkında eleştirel düşünün

Ekran karşısında geçirilen zaman başarının düşmanı ve obezite, zayıf sosyal beceriler, okulda yaşanan sıkıntılar gibi birçok probleme dönüşebilir. Bu yüzden, çocuğunuzun ne izlediğine çok dikkat etmeniz gerekir.

3. Yeteri kadar uyuduğundan emin olun

Çocuklar için sadece uyku süresi değil aynı zamanda uyku düzeni de çok önemlidir. Mesela, yürümeye yeni başlamış çocuklarınız için düzenli kestirmeler, soyut düzlemde yeni dil konseptlerine başvurmasında önemli rol oynar.

4. Sürece önem vermesi gerektiğini öğretin

Bir rutin oluşturmak ve yapılacaklar listesi vermek, çocuğunuzun zaman yönetimi ve tutarlılık konusunda kendini geliştirmesine olanak sağlar. Bir sınava çalışıyor ya da sadece odalarını temizliyor da olabilirler, önemli olan nokta çabalarının sonucunu görebilmek ve sürecin değerini anlayabilecek olgunluğa erişebilmek.

5. Yap-İnan oyunu için teşvik edin

Yap-inan oyunu çocuğunuzun erken dönemlerinin yapı taşlarındandır. Evcilik oyununda bir evi hayal etmesinden kendine hayali bir arkadaş oluşturmasına kadar çok şeyi kapsayan bu oyun, ileride hem tatlı anılar olarak kalacak hem de onun zihinsel gelişimine yardımcı olacaktır. Bu sayede çocuklarınız daha yaratıcı, problem çözmede daha etkin ve çok daha iyi iletişim becerilerine sahip olacaktır.

6. Okul hayatında ona destek olun

Öğretmenleri, çocuğunuzun eğitim hayatında önemli etkilere sahiptir. Çünkü onlara deneyimlerini, eğitime ve gelişime dair yapı taşlarını ve beklentilerini aktarabilirler. Siz de buna, çocuğunuzun isteklerinizi, yeteneklerini ve ihtiyaçlarını ekleyerek onun için birlikte güzel bir eğitim hayatı rotası çizebilirsiniz.