BATMAN VE SUPERMAN : ADELETİN ŞAFAĞI - NEDEN SAVAŞIYORLAR?

March 28, 2018

BATMAN VE SUPERMAN : ADELETİN ŞAFAĞI - NEDEN SAVAŞIYORLAR?

Beyaz perdede daima iyi kahramanlar olarak seyrettiğimiz Superman ve Batman, yeni filmde iki düşman gibi savaşıyorlar. Eski çizgi roman okurlarına tanıdık gelse de sinema izleyicisi için yeni bu durum şaşırtıcıydı.

DC COMICS, sinema uyarlamalarında piyasadaki en büyük rakibi Marvel'ın bir hayli gerisinde kaldı ya da kalmıştı diyelim.

Çizgiromanseverlerin en
büyük eleştirilerinden biri
olan Ben Afleck'in Batman'i oynaması, fragmanın yayınlandığı gün içerisinde "Afleck'in Batman'i beyaz perdedeki en iyisi olacak" argümanına dönüşmüştü. Fragmanda bile şu ana kadarki en harika Batman uyarlamasını göreceğimize inanmıştı potansiyel seyirci... Bir diğer ağır eleştiri de Batman'in en önemli düşmanı Joker'i oynayacak olan Jared Leto üzerinde yoğunlaşmaktaydı, ancak Suicide Squad'ın fragmanında gördüğümüz Joker, önemli bir kitlenin fikrini değiştirdi. DC'den umudu kesen çizgi romanseverler ise şimdi her zamankinden
enerji dolu bir şekilde internet forumlarında, Reddit gibi popüler sitelerde gelecek filmlerin ne kadar harika olacağını ve DC'nin, Marvel'ın tahtına oturacağını konuşuyor. Tabii ki takım tutar gibi yayıncı destekleyen fanatikler her zaman var ve “DC vs Marvel” muhtemelen kolay kolay bitmeyecek bir kıyaslama olmaya devam edecek. Ancak şimdilik genel kanı bu yönde.

Bu eleştirilerden bahsetme sebebim, umutsuzluğun yerini büyük bir heyecana bırakması
tabii. Çünkü artık insanlar
DC'nin yeni çıkacak filmlerinde
asıl odaklanmaları gereken
şeyleri görebiliyorlar; Batman
ve Superman gibi en bilindik kahramanlar neden birbirlerinin boğazına sarıldılar? Artık konuşulan konu bu, zaten en başından olması gereken de buydu, fakat şüpheli oyuncu seçimleri ve DC'nin beyaz perdedeki kara geçmişi düşünülünce uzun bir süre filmin konusu hariç her şeyin tartışılmasını mantıklı buluyorum.

Batman v Superman Dawn of Justice filminin resmi logosunda da iki kahramanın dövüşünü temsil eden minik detaylar var. Batman'in logosunun daha büyük olması ve Superman'in logosunu kapsaması da önemli bir mesajdı.

İlk olarak altını çizmek istediğim ve kafa karışıklıklarını baştan gidermek istediğim birkaç küçük açıklama var. Çizgi romanlarda alternatif evrenler, aynı karakterlerin başka dünyalarda, gezegenlerde, evrenlerde ve hatta başka zamanlarda farklı versiyonları var. DC'nin çizgi roman dünyasında bir dönem 52 evren bulunuyordu, hatta hala bulunuyor ancak burada detaya girersek bir daha çıkamayız. Bu evrenlerin her birinde de farklı bir Batman var, farklı bir Superman var. Bir evrende Superman çok iyi niyetli bir canlıyken bir diğerinde diktatör olabiliyor, başka bir evrende ise yolu hiç dünyamıza bile düşmemiş. İşte DC'nin yarattığı bu sinematik bütünlük de bildiğimiz tüm evrenlerin dışında, tamamen kendi "sinematik evreninde" geçiyor. Bu ismi ilk Marvel kullandıysa da çizgi roman uyarlamalarının arasında kendinizi bulduğunuz an, bu iki kelimeye kulağınızı alıştırsanız iyi olur.

Üstte verdiğim bilgiden yola çıkarak filmlerin geçtiği evrendeki Batman'in ve Superman'in karakteristik özellikleri yönetmen ve senaristlere bağlı oluyor. Yani burada kendi kahramanlarını bize empoze ediyorlar ve uzun yıllar bu karakterleri beyaz perdede
bu şekilde göreceğimizi düşünüyorum. Haliyle birbirlerinin yakın dostu olan Batman ve Superman'i birbirleriyle dövüşürken görmek bundan sonrası için de normal karşılayacağımız bir şey olmalı.

Çizgi romanlarda ise Superman ve Batman pek çok farklı sebepten, defalarca karşı karşıya geldiler. Yeri geldi Batman'in,
yeri geldi Superman'in beyni yıkandı; zaman oldu, fikir ayrılıkları yaşadılar. Veya başka evrenlere gittiler ve kötü versiyonlarıyla savaşmak zorunda kaldılar. Filmde bu ikiliyi karşı karşıya getiren sebepleri detaylı olarak gördük.

Öncelikle Superman'in bu dünyadan olmayışı, gökyüzünden inen bir melek, hatta bir tanrı
gibi oluşu insanlık adına
büyük bir sıkıntı. Bu yarı-tanrı diyebileceğimiz kahramanın en az kendisi kadar güçlü düşmanları
ile onlara nazaran kırılgan yapıda olan biz insanların yaşadığı yerlerde dövüşüyor olması büyük sıkıntı. Çünkü “Man of Steel” filminde gözümüze sokuldu bu detay, binlerce masum insan Superman'in kendi gezegeninden gelen askerlerle yaptığı kavgada hayatını kaybetti. Daha da önemlisi Superman'in bu büyük dövüşleri sırasında Wayne Tower (Bruce Wayne'in iş merkezlerinden biri) büyük hasar alarak yıkılmış ve Batman'imizin gözünün önünde pek çok değer verdiği, en azından çoğunu ismen ve cismen tanıdığı insanlar, Superman yüzünden hayatını kaybetti. Sağ kalanların belki de hayatları mahvoldu...

Üstelik anladığımız kadarıyla Superman, gittikçe tiranlaşan ve kendisine tapan fanatikleri olan bir karaktere dönüşüyor. İyi niyetle çıktığı bu yolda güçle birlikte kötüye doğru bir dönüşüm geçiriyor. Kal-El karşısında hiçbir devletin, hiçbir gücün duramayacağının farkında olan Bruce Wayne ise ipi eline alıp Batman olma kararını veriyor.

Batman'in hiçbir süper gücü olmaması, bizimle aynı et ve kemikten olması ise insanları bu tanrısal varlığa karşı temsil edecek şampiyon konumuna getiriyor. Burada da sanırım en ideal benzetme Davut ve Golyat (David and Goliath) hikayesi olacaktır.

Bazılarınızın "Ama o Batman" diyen seslerini duyar gibiyim. Veyahut Batman'e empati yapmanın imkansızlığından dem vuracak olanlar vardır belki, haklısınız da, ancak dediğim
gibi bu hikayedeki Batman ve Superman bizim tanıdığımız karakterler değiller. Batman, insani duygularını dışa vurmakta o kadar da zorlanmayacaktır. Superman'in kötü adam olarak resmedilmesi de yine izleyici olarak bizi Batman'in tarafına itiyor.

Batman'in her konuda olduğu gibi gözdağı vermede de en iyisi olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

İki kahramanı karşı karşıya getiren sebepler haliyle pek de masum değil. Pek çok insanın ölümü, büyük yıkımlar, Superman'in insanlarda yarattığı dev hayal kırıklığı ve "Sahte Tanrı" imajı, tiranlaşan ve durdurulması imkansız gözüken "kötü" bir adam... Beyin yıkaması ya da fikir ayrılıkları gibi hafif nedenlerden çok uzak ve karanlık bir hikaye izleyeceğiz, orası bence artık kesin. Üstelik ne Wayne ne de Kent, genç yaşlardan beri tanıdık değil, çoğu evrende bu ikili kahramanlık kariyerine üç aşağı beş yukarı aynı dönemlerde başlar ve bir noktadan sonra dost olurlar, ancak bu sefer yaşını başını almış ve sonradan Batman olma kararı almış bir Bruce Wayne karşımızda. Bu da birbirlerine karşı varları ve yoklarıyla savaşmalarının en büyük sebebi.

Unutmayın, DC Comics'in
pek çok filmi yolda ve bu filmler arasında kahramanların birlikte kuracağı bir kahraman grubu olacak. Bu grubun ana kadrosunda ise Batman ve Superman yer alıyor. Yine bu filmde yer alacak Wonder Woman ve Aquaman karakterleri de kurucu üyeler arasında.