Bebeğinizin Yürümeyi Öğrenmesine Yardımcı Olacak Yollar

November 28, 2019

Bebeğinizin Yürümeyi Öğrenmesine Yardımcı Olacak Yollar

4 aylıktan 15 aylık olana kadar bebekler, önce oturmayı sonrasında da evin içinde dolanmayı öğrenirler. Bu süreçte bebeğinize yardım etmek için küçük iltifatlara veya oyunlara başvurmanız mümkündür.

Aşama 1: Otuma

Bebeğiniz oturmaya başladığında bu onun hareket yeteneklerinin ilk aşaması demektir. Oturmak, bebeğinizin kaslarının gelişmesi için çok önemlidir ve onu, zamanı geldiğinde yürümeye hazırlayacaktır.

Yaş: 4-7 Ay

Bu aşamada, topu ileri geri attığınız bir oyun oynayarak çocuğunuzun kas gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Aşama 2: Emekleme

Bebeklerin gelişiminde en önemli nokta emekleme aşamasıdır. Bu sayede, hem kol hem de bacaklarını aynı anda hareket ettirirler. Bu yetenekler, yürüme aşamasında bebeğinizin çok işine yarayacaktır.

Yaş: 7-10 Ay

Evin bir köşesinden diğer bir köşesine emeklemesi için onu teşvik edin. Bunu başardığında ise onu övmeyi unutmayın.

Aşama 3: Kendini Kaldırmak

Bebeğiniz daha güçlü ve meraklı bir hale büründüğünde kendini sizin ya da bir mobilyanın yardımı ile kaldırmaya başlayacaktır. Bu aşamada onun dengesini korumasına ve ayakta durma pozisyonuna alışmasına yardımcı olun.

Yaş: 8 Ay

Bebeğinize kendini kaldırmasında yardımcı olun ve dizlerini nasıl kıracağını öğretin. Bu şekilde kendi adımlarını atarken eğer düşerse öğrettiğiniz şeyin yardımıyla kendini daha kolay toparlayabilir.

Aşama 4: Yardım ile Kalkmak

Kendini kaldırabilmeyi ve ellerinizi tutarak kendini dengede tutmaya başladığında ona birkaç adım atması için yardım edin. Bu, onu bir sonraki aşamaya hazırlayacaktır.

Yaş: 8-9 Ay

Bu aşamada onun tekrar tekrar denemesine yardımcı olun ve onu yavaş yavaş yürümeye hazırlayın.

Aşama 5: Yardım ile Yürümek

Bebeğiniz, duvar ve mobilyaları kullanarak yürümeye başladığında evin her köşesinin onun için güvenli olduğundan emin olun.

Yaş: 8-9 Ay

Daha fazla kendisine güvenmesi için ona yardımcı olun ve düşebileceği yerlerin yumuşak olmasına özen gösterin

Aşama 6: Yardım Almadan Kalkmak

Denge, yürümede çok önemli bir noktadır. Eğer birkaç saniye ayakta kalabiliyorsa bebeğiniz adım atmaya hazır gibidir.

Yaş: 9-12 Ay

Dengede durmayı bir oyuna çevirin. Onunla birlikte oturun ve onun kalkmasına yardım edin. Ve ayakta ne kadar kalabildiğini saniye saniye sayın. Ve her denemede onu övmeyi unutmayın.

Aşama 7: İlk Adımlar

İlk adımlar, yürümenin yapıtaşlarıdır. Yürümünenin en başında kendine güven yatar. Bu yüzden elinizden geldiğince onu teşvik edin, övün. Bu şekilde kendine güveninin kırılmasını engellemiş olursunuz.

Yaş: 9-12 Ay

Yavaşça ona nasıl yürüyeceğine dair rehberlik edin. Çocuğunuz dengesini kazandığında yürümeye başlayacaktır.