Çocuğunuza Nazik Olmayı Öğretmenin 6 Yolu

November 10, 2019

Çocuğunuza Nazik Olmayı Öğretmenin 6 Yolu

 

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilmek için yapabileceğiniz en iyi şey, evinizde bir nezaket kültürü oluşturmaktır. Çocuklarınızı bu Altın Kuralları öğretmeyi göz ardı etmeyin.

Onlara, Nezaketin Ne Anlama Geldiğini Anlamada Yardımcı Olun

Çocuklarınız nazik davranışlar sergilemeye başlayacak olgunluğa gelmemiş olsalar bile onlarla konuşmaya başlayabilirsiniz. Empati ise bu konuların en başında gelir. Ve eğer empati; anlayış olarak değerlendirilirse şefkat bunu davranışlara yansıtmak olarak algılanabilir. Çocuklar 3, 4 yada 5 yaşına vardıklarında bu zamanlar onlarla nezakete dair konuşmalar yapmaya başlamanız için iyi bir zamanlamadır.

Hayal Güçlerine İlham Kaynağı Olun

Oyunlar kurmak, empati öğretmek için çok iyi yöntemdir. Ona belirli durumlar vererek neler yapabileceğini sorabilirsiniz ve çocuğunuz büyüdükçe hikâyeleri daha da karmaşıklaştırabilirsiniz. Zaman içerisine, çocuğunuzun ürettiği çözümler otomatikleşecektir ve çözüm üretme süresi kısalacaktır. Beraber kitap okumak, başka kolay bir yöntemdir. Bu şekilde onun hayatından daha farklı hayatlara sahip olan karakterlerin dünyasına girmeye imkân bulacaktır.

Nerede Olursanız Olun Nezakette Çocuğunuza Örnek Olun

Çocuklarımızın karakter ve davranışlarını değiştirmek gibi bir kabiliyetimiz maalesef yok ancak onlara doğru davranışların ne olduğunu göstermek söz konusu olabilir. Erken dönemlerinde çocuklar, ebeveynlerini kopya etmeye meyillidir.  Bu yüzden bebeklik döneminden itibaren ona nezakette bir model olmaya çalışın.

Nazik Tavırlara Teşvik Edin

Paylaşmak, gönüllülük, destek olma, dinlemek ve birinin yardıma ihtiyacı olduğunu fark edebilmek… Küçük çapta naziklikler çocuğunuzun yetişmesinde önemli rol oynar. İşin özü, çocuğunuzu yaptığı kaçınılmaz küçük hatalarından dolayı azarlamak yerine onu daha pozitif olmaya teşvik edin. Onların nazik bir davranışı yakaladığınızda onlara mutlu olduğunuzu gösterin ve onlara dahası için teşvik edin.

Nezaketin Her Zaman İçin Kolay Olmadığını Unutmayın

Her zaman için nezaketin zor olduğunu kendimize hatırlatmamız gerekir.  Mesela sinirinizi bozan birine karşı iyiliği elden bırakmamak çok da kolay olmasa gerek. Onlara nazikçe rehberlik etmek onların diğer insanların nasıl hissettiğini anlayabilmelerine yardım eder. Bu şekilde yanlış yaptıkları durumlarda sorumluluğu üzerine alabilirler, özür dilemeyi öğrenirler. Nezaket, kaslar gibidir; üzerinde çalışıldıkça gelişirler.

Çocuklarınıza, nazik olmanın nasıl hissettireceğini ve diğer insanların nasıl karşılık vereceğini öğrenmesinde yardımcı olun. Aynı zamanda başka insanlar onlara nazik davrandığında bunu fark etmelerini de sağlayın.  Uzun vadede nezaket herkes için işe yarar: hem nazik olana hem de olunan kişiye.