Çocuğunuza Tek Başına Uyumayı Nasıl Öğretebilirsiniz?

October 31, 2019

Çocuğunuza Tek Başına Uyumayı Nasıl Öğretebilirsiniz?

Endişe, güvensizlik, dikkat dağıtıcı faktörler… Bütün bu şeyler çocuğunuzu kendi yatağından alıkoyup sizin yatağınıza yönlendirebilir. Şansınız var, bu uyku vakti rutinini kırabilirsiniz! İşte çocuğunuzu yalnız yatmaya teşvik edecek çözümler!

1. Dikkat Dağıtan Şeyleri Ortadan Kaldırın

Uykuya uygun bir ortam yaratabilmek için çocuğunuzun odasındaki televizyon, bilgisayar vb. elektronik eşyaları ortadan kaldırın.

2. Uyku Vakti Rutini Oluşturun

Sıcak bir duş, pijamaların giyilmesi, dişlerin fırçalanması, işte uykuya hazırız. Düzenli bir akışa sahip olması çocuklarınızın yatağa yalnız girme konusunda güvenini arttıracaktır.

3. Yanında Kalmayı Minimuma İndirin

Çocuğunuzun yatağına onunla beraber uzanmayın ve çocuğunuzla etkileşime geçmeyin. Çocuğunuz uykuya dalmadan önce siz odadan çıkmış olun. Bu sayede size olan bağımlılığı azalacaktır.

4. Güvende Olduğu Hissini Yaratın

Yanında olmamanız ya da yatağının altında onu bekleyen bir canavar var olduğuna dair düşünceleri çocuğunuzun tüm gece gözleri açık yatmasına sebep olabilir. Korkularını yatıştırmaya çalışın. Ona, güvende hissedebileceği destekler oluşturun. Bu, sarılabileceği bir peluş oyuncak ya da odada ona eşlik edebilecek varlık olduğunu gösteren bir japon balığı olabilir.

5. Ağırdan Alın

Çoğu anne baba, çocuğunu yatırdıktan sonra onu kontrol edeceğini söyler. Sözünüzü mutlaka tutun. Ancak yavaş yavaş aralıkları uzatın. Bu aralıklardan birinde mutlaka uykuya dalmış olacaktır.

6. Tutarlı Olun

Eğer çocuğunuz, gece yarısı aniden sizin yanınıza gelirse fazla iletişim kurmadan onu yatağına geri götürün. Ona sakince yatağına geri dönmesi gerektiğini söyleyin ve  bu konuda sıkı davranın.

7. İyi Davranışları Ödüllendirin

Ağlama gibi istenmeyen davranışları bir kenara bırakın. Güzel bir gecenin ardından, ona istediği kahvaltılık gevreği yeme seçeneğini sunun ya da istediği şeyleri giymesine izin verin.