Çocuğunuzu Dedikodu Yapmaktan Nasıl Alıkoyabilirsiniz?

November 16, 2019

Çocuğunuzu Dedikodu Yapmaktan Nasıl Alıkoyabilirsiniz?

Dedikodunun ne kadar erken yaşta başladığına dair bir fikriniz var mı? 8-9 yaşlarındaki çocuklar boş  zamanlarında dedikodu yapmaya çoktan başlıyorlar. Çirkin dedikodular, herkesçe bilinen sırlar ve utanç verici yorumlar çocuklar arasında yaylım ateşi gibi yayılıyor. Bunlar, okulda daha popüler olma çabalarından kaynaklanıyor olabilir. Neyse ki dedikodu ve okulda yaşanacak dramalardan kurtulabilmek için çocuğunuza yardım edebilirsiniz.

Zararsız Sohbet Muhabbetleri Dedikodudan Ayırın

Büyük ihtimalle çocuğunuz sıklıkla arkadaşları ile  konuşuyor ya da onlarla mesajlaşıyordur. Tabii ki her an birinin dedikodusunu çevirmiyorlardır, yani günlük olaylardan, olağan şeylerden bahsediyor olabilir. Bu durumda tabii ki bir sakınca yok ancak iş başkalarını çekiştirmeye geldiğinde onu uyarmanız gerekir.  Ona, dedikodu yapmanın başkalarını inciteceğini açıklayın ve dedikodunun neden kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalışın.

Özel Alanı Koruyun

Çocuklar, birbirlerinde gördükleri ilginç şeyler hakkında tabii ki de konuşmak isteyeceklerdir. Bu çoğu zaman masumdur da. Mesela kötü not alan bir arkadaşından bahsetmek ya da müdürün odasına çağrılan birinden söz etmek tam anlamıyla dedikodu sayılmaz. Bu noktada, sizin çocuğunuza nelerin sınır ihlali olduğunu göstermeniz gerekir. Örneğin, ailevi durumların, kişiyi utandıracak şeylerin ya da onun hayatına özel olan durumların tamamen kişisel şeyler olduğunu anlatın ve bunlar hakkında konuşulmaması gerektiğini öğretin.

Arkadaşlığa Teşvik Edin

Çocuklarınıza, başkalarının arkasından konuşmanın onu daha popüler yapmayacağını söylemeye can attığınızı biliyoruz. Ancak yanılıyorsunuz; o yaş aralığı için dedikodu yapmak gerçekten de onları daha popüler yapıyor. Bunun yerine başka bir kısma odaklanarak o yoldan ilerlemeye çalışın. Eğer dedikodu yapmaya devam ederse er geç onun hakkında da dedikoduların çıkacağından bahsederek onu vazgeçirmeye çalışın.

Dedikodunun Yayılmasını Durdurun

Söylentileri başlatan çocuklar çok nadir olsa da bu söylentilere kulak asmayan ve bunları dinlemeyen çocuk neredeyse yok kadar azdır. Er ya da geç çocuğunuz dedikodu ya da söylentileri dinlemeye başlayacaktır. Bu durumda, çocuğunuza sadece dedikoduların kulaktan kulağa yayıldığını açıklayın. Duyduğu bir şeyi başka birine anlatmamasının ya da yaymaya çalışmasının, yapılabilecek en mantıklı şey olacağını ona gösterin.