Çocuğunuzu Optimist Yetiştirebilmeniz İçin 6 İpucu

October 29, 2019

Çocuğunuzu Optimist Yetiştirebilmeniz İçin 6 İpucu

Optimist bir çocuk nasıl yetiştirilir merak mı ediyorsunuz? Her şeyden önce, bardağın yarısını dolu gören çocukların hayattaki zorluklara göğüs germede daha iyi olduklarını söylemek gerek ve de çok daha mutlu oluyorlar. İşte dünyaya daha pozitif bakabilecek çocuklar yetiştirebilmeniz için 6 ipucu.

1. Şikâyet etmeyi bırakın

Eğer siz sürekli problemleriniz hakkında homurdanırsanız çocuğunuz bunu sizden öğrenip tekrarlaması çok yüksek bir olasılık dâhilindedir. İşin ne kadar sıkıcı ve uzun sürdüğünden bahsetmek yerine, iş yerinde başarılı olduğunuz bir projeden ya da çalışma ortamındaki güzel şeylerden bahsedebilirsiniz. Önemli olan nokta, pozitif olan kısma tutunmak.

2. Büyük beklentileriniz olsun

Çocuklarınıza rutin bir "yapılacaklar listesi" hazırlayın. Bu, en basit şeylerden oluşabilir; kahvaltı sofrasına oturmadan yatağını toplaması, elini yüzünü yıkaması ve dişlerini fırçalaması gibi. Bu şekilde, hem evde iş yükü paylaştırılmış olacak hem çocuklarınız bir şeyleri başarabilme ya da yapabilme hissine kavuşacak hem de optimizm için bir adım atmış olacaksınız. Bir taşla tam üç kuş!

3. Mantıklı olan riskleri alabilmesi için teşvik edin

Çocuklarımızın incinmemesi için her zaman elimizden geleni yaparız.  Ancak yeterince yetenekli olmadığını düşündüğünüz için onu bir aktiviteden alıkoymak pek de akıl karı olmaz. Bunu yaparsanız hem çocuğunuzun özgüvenini sarsmış olursunuz hem de onu kötümserliğe sürüklersiniz.  

4. Harekete geçmeden önce bekleyin

Eğer çocuğunuz yeni bir şeyle karşı karşıyaysa, yeni bir şey söyleme çabasındaysa ya da bir şeyle yüzleşmek zorundaysa dâhil olmadan önce bekleyin. Öncelikle işi ona bırakın ve keşfetmesini sağlayın. Belki de bazı durumlarda sizin yardımınız olmadan üstesinden gelebilecektir ya da bunu öğrenmek için bir adım atmış olacaktır.

5. Mücadeleleri göğüsleyin

Çocuklar en ufak başarısızlıklarını büyük şeylere yorarlar. Örneğin bir matematik probleminde zorlandıklarında matematikte çok kötü olduklarını hatta yeterince zeki olmadıklarını düşünmeye meyillilerdir.  Bu durumda, çocuğunuzun bakış açısını değiştirmek için çabalamanız gerekir. Bu problemlerin her çocukta olduğunu söyleyin. Eğer hâlihazırdaki konu hakkında gerçekten yeteneği yoksa onun yeteneğini bulun ona yöneltmeye odaklanın.

6. Gerçekçi olun

Çocuğunuza gereksiz yere umut vermeyin. Bazen can acıtıcı da olsa optimizmin altında en temelde pozitif olmaktan çok gerçekçi olmak yatar. Bu şekilde çocuğunuz hayatında karşılaşacağı birçok şey için kendini hazırlamış olur.