Çocuklar, Evli Kalmak İçin Yeterli Bir Sebep mi?

November 03, 2019

Çocuklar, Evli Kalmak İçin Yeterli Bir Sebep mi?

Evliliğinizi sürdürmeye ya da ayrılmaya karar vermeniz çok önemli bir aşamadır. Size yönelteceğimiz bu altı soru ne yapmanız gerektiğini bulmanıza yardımcı olacaktır.

1.Beni bu ilişkiyi bitirmeyi düşünmeye sevk eden en temel sebep ne?

Kendinize karşı dürüst olun. Bir an için çocuğunuzu unutun ve sadece ne istediğinize, ihtiyaçlarınıza ve duygularınıza odaklanın. Bir noktaya vardıysanız bunun temel sebebinin ne olduğunu bulmaya çalışın.

2.Birlikte kalmayı istemenin temel sebebi ne?

Bu soruya anında bir cevap bulamayabilirsiniz. Bu yüzden cevabı bulmak için kendinize zaman tanıyın. Birlikte kalmaktan başka çareniz mi yok ya da başka bir sebep mi var? Sadece kendinize neden diye sorun. Ve sadece sizi tutan şeyin ne olduğunu keşfedin.

3.Eğer birlikte kalırsam ben ya da çocuklarım tehlikede mi olacak?

Bu kesinlikle kendinize sormanız gereken en temel sorulardan. Eğer partneriniz sizi çocuklarınıza karşı kullanıyorsa (her açıdan olabilir; fiziksel olarak, cinsel açıdan ya da duygusal olarak) daha güvenli bir yere çekilmenin zamanı gelmiş demektir.

4.Değişiklik yapmak istiyor muyum?

Eğer ilişkiniz sarsılmışsa kendinize değişiklik yapmak için ne kadar istekli olduğunuzu sorun. Bu gibi durumlarda partneri suçlamak en yaygın savunma mekanizmalarından. Yer yer doğru olsa da kendi payınıza düşen şeyleri üstlenmekten kaçmayın. Sormanız gereken soru da şu: İlişkinizi sürdürmek için kendi alışkanlık ve davranışlarınızda değişiklik yapmaya hazır mısınız?

5.Partnerim değişiklik yapmak istiyor mu?

İlişkinizdeki problemlerde tabii ki de partnerinizin de payı var. Eşinizin tavırlarını ve sözlerini gözden geçirin. Değişmek için bir istekliliği söz konusu mu?

6.Ben ve çocuklarım ne gibi yardımlara başvurabiliriz?

Kararınız her ne olursa olsun yardım alabileceğiniz yerleri hazırda tutun. Bu, aileniz, arkadaşlarınız ya da profesyonel bir yardım olabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey, yardım kaynağı olarak sadece kendinizi görmemektir. Düşüncelerle boğuşurken de bu yardımlara başvurabilir ve kararınızı bu şekilde verebilirsiniz.