Çocuklardaki Korkuları Yenmenin 5 Yolu

November 29, 2019

Çocuklardaki Korkuları Yenmenin 5 Yolu

Çocuğunuzun zihnini meşgul eden, korktuğu bir sürü şey olabilir. Size verdiğimiz bu tavsiyeleri, çocuğunuzun korkularını yenmede rahatça uygulayabilirsiniz.

Endişeleri Tanıyın

Çocuğunuzun hayatında yeni olan şeyler ona yeni  korkular yaratabilir. Çünkü işlerin nasıl yürüdüğünü anlayana kadar endişeler edinebilir. Örneğin okula yeni başlayacaklar çocuklar aslında apayrı bir dünyaya adım atacaklardır ve bu da onlara, doğal olarak, endişe verir.  Daha erken dönemlerde ise karanlık bir korku etmeni olabilir. Çünkü çocuğunuz için gizemli bir durumdur ve nasıl hareket edeceğini kestiremediği bir ortamdır. Sonrasında, çocuklarda başka büyük bir problem ise gerçeklik ile hayal dünyasını birbirinden ayırt edememeleridir. Bu  yüzden kendi hayalinde yarattıkları şeylerden korkmaları da olasılık dahilindedir.

İşaretleri Görün

Nadiren çocuklar korktuklarını söyleseler de genelde korkularını kolay dile getiremezler. Korku durumunda mutsuz, depresif ve endişeli olurlar. Hatta bu durum baş ve karın ağrılarına dönüşebilir. Eğer çocuğunuz huzursuzluk ve rahat olamamaktan bahsediyorsa ve ayrıca bu durum fiziksel bir kaynağa sahip değilse hemen bir pediyatriste danışın.

Adım Adım İlerleyin

Çocuklarınızı korktuğu şeylerden uzak tutmak cazip geliyor olabilir ama tam aksine yavaş yavaş onları bu korkuları ile yüzleştirmelisiniz. Örneğin çocuğunuz köpeklerden korkuyorsa bunu adım adım yenmek için şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Önce köğeğe evden, yani bir pencere ardından bakabilir, sonra güvenli bir çitin/tel örgünün ardından siz yanındayken yaklaşabilirsiniz. Yani onu korkuları ile yüzleştirirken onun güvende olduğunu hissettirmelisiniz.

Eğlenceye Odaklanın

Oyuncu bir yaklaşım endişeleri silmek için yardımcı olabilir. Mesela çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa ona küçük  bir ışıkla hikayeler okuyabilirsiniz ya da odasına karanlıkta parlayan oyuncaklar koyabilirsiniz. İşin özünde, çocuklarınız korkularını gülünebilecek ya da eğlenebilecek bir hale getirdiklerinde korkularını yenmeleri çok daha kolay olacaktır.

Rahatlamasına Yardımcı Olun

4 yaşından itibaren çocuklar, derin nefes alabilmeleri için vücut farkındalığı ve sabra sahip olmaya başlıyorlar. Bu egzersiz sayesinde ona rahatlaması için bir alternatif yol göstermiş olursunuz. Çocuklarınıza derin nefes  alarak rahatlamasını sağlayın. Bunu alışkanlık haline getirdiklerinde korktuklarında kendi kendilerine bu egzersizle rahatlayabilirler.