Çocukların Endişe Duyduğu Gerçek Hayata Dair 4 Problem

November 22, 2019

Çocukların Endişe Duyduğu Gerçek Hayata Dair 4 Problem

Bir yetişkinin bakış açısından, bir çocuğun hayatı sadece mutluluktan ibaretmiş gibi görünebilir. Ama gerçekte, çocukların hayatında korku ve endişe yaratacak büyük meseleler mevcut. İşte çocukların dünyasını sarsabilecek 5 mesele ve bunlarla başa çıkma yöntemleri.

Zorbalık

Çocukların birbirlerine gösterdikleri zorbalık ilkokulda başlamıyor. Genelde 5 yaşlarında bu durum söz konusu oluyor. Bu hassas dönemde, çocuklar sosyal anlamda güç için birbirleriyle yarışıyorlar. Zorbalığa uğrayan çocuklar acıdan bahsedebilirler ama aynı zamanda eve gelip bağırıp çağırıp öfke nöbetleri de geçirebilirler. Farklı çocuklar farklı tepkiler vereceklerdir.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun okuldaki danışman ya da müdür ile rahatça konuşabilfiğinden emin olun.  Zorbalığın ne olduğunun ayırdına tam olarak varın ve bunu okuldaki yetkililer ile tartışın. Aynı zamanda ev içinde çocuğunuzla iletişime geçerek onu güçlendirmenin yollarını arayın. Zorbalık, arkadaşı olan çocuklar arasında çok nadir görülmektedir; bu yüzden çocuğunuzu arkadaş edinmesi için teşvik edin.

Ev İçinde İstismar

Bir şeyi istismar olarak tanımlamak için illa ki de fiziksel olması gerekmez. Şiddet görmeyen çocuklar da kolay incinir bir hale gelebilir: duygusal ve sözlü istismar çocukların psikolojisini kötü yönde etkileyecektir. Ve unutmayın, çocuklar sizin tahmin ettiğinden çok daha fazlasını görür ve duyarlar. Bu yüzden de davranışlarınıza özellikle onların yanında çok dikkat etmelisiniz.

Eğer herhangi bir şekilde istismar söz konusu ise mutlaka yardım almanız gerekecektir. Ve kendinize bu konuda sabretmeyi öğretmeniz gerekir. Bir şeylerin düzelmesi ve yoluna girmesi için kendinize zaman tanımanız gerekir.

Boşanma

Bazı çiftlerdeki anlaşmazlıklar eninde sonunda boşanma ile sonuçlanır.  Boşanma ise çocuklar için çok büyük bir kayıptır. Çocuğunuzun endişelerini yatıştırmak için ona her şeyin iyi olacağını aşılamanız gerekir. Eğer mümkünse onun düzenini bozmamaya çalışın, yani onu oturduğu yerden, okulundan ve arkadaş çevresinden ayırmayın. Ve ayrılmadan önce sağlanmış olan düzene dair kuralları çiğnememesine dikkat edin.  En önemli noktalardan biri de şu; ona “Seni seviyorum,” demeyi asla unutmayın.

Doğal Afetler

Depremler, fırtınalar, seller… Eğer çocuğunuz herhangi bir doğal afeti tecrübe ettiyse hayat onun için endişelerle dolu olabilir. Endişe, korku ya da depresyon; bunların hepsi çocuğunuzun bu afete ne kadar maruz kaldığı ile alakalıdır.

Yapacağınız en önemli şey, sakin kalmak ve iyileşmeye odaklanmaktır. Onlara böyle şeylerin doğal olduğunu ve meydana gelebileceğini açıklayın. Ve günlük yaşamına nasıl döneceğini görebilmesi adına ona rol model olmaya çalışın.