Çocuklarınıza Bağırmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?

October 26, 2019

Çocuklarınıza Bağırmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?

Çocuklarınıza sesinizi yükseltmek her anlamda bir kayıptır. Bağırmak, kötü davranışları engellemez ve eninde sonunda herkesi mutsuz eder. Ve sonrasında da suçluluk hissi bırakır. İşte, bu kötü alışkanlığı durdurabilmek için size birkaç öneri.

Bağırmanın etkili bir yöntem olmadığının farkına varın. Bunun yerine “yapma, dur” gibi cümleler kurun. Eğer gerekli olursa da onları sıkıca tutup yaptığının yanlış bir şey olduğunu açıklayın. Kendinizi tekrar etmekten –gerekli durumlarda- kaçınmayın ancak sesinizi yükseltmeyin. Eğer çok sinirlenirseniz nefes alın, verin ve bunu yapmaya devam edin, ta ki sakinleşene kadar.

Kötü davranışları onlar için tanımlayın. Mesela çocuğunuz oynadığı arkadaşına vurduğunda işin en kolayı ona bağırmaktır. Ancak bu yanlış bir tutumdur. Ona,  bir insana vurmanın neden yanlış olduğunu açıklamanız gerekir.

Bağırmak yerine, ciddi ama hafif tonlarda konuşmayı tercih edin. Araştırmalar, bu şekilde konuşulduğunda çocukların dinlemeye daha istekli olduğunu gösteriyor. Hatta, onlara fısıldamayı bile deneyebilirsiniz.

Sergilediği davranış(lar)ın sebebini bulmaya çalışın. Ona, uyması gerektiği kurallar verin ama bunu yaparken emir verme ya da tehdit etme gibi durumlardan kaçının.

Çocuklarınızdan yapamayacağı şeyleri beklemeyin ve onu beklentileriniz altında ezmeyin. “Eh işte” diyebileceğiniz davranışlarını da yeri geldiğinde övün. Çünkü, onunla, aranızdaki bağları güçlü tutmanız her şeyden önemlidir. Bu şekilde devam ederek ona daha sağlıklı davranışlar kazandırın.