Çocuklarınızı İyi Davranışlara Alıştırmanın 5 Yolu

November 13, 2019

Çocuklarınızı İyi Davranışlara Alıştırmanın 5 Yolu

İyi davranışlar, çok fazla gayret gerektirse de diş fırçalamak gibi çok temel şeylerdendir. Sadece çocuğunuzun güzel davranışları edinmesi için ona zaman tanımanız gerekir. İşte çocuklarınızın  gün içinde iyi davranmayı hatırlaması için 8  ipucu.

Başkalarını olaya dahil edin

Çocuklar, sizden ziyade başkalarını dinlemeye meyillidir. Arkadaşlarınızdan, ailenizden ve öğretmenlerden yardım almaya bakın. Ve onların, öğretmek istediğiniz şeyleri çocuklarınıza göstermesini sağlayın.

Olumlu bir dil kullanın

Onlara bağırmak, tehditler savurmak ya da onları azarlamak hiçbir işe yaramaz. Ona iyi davranışların getirilerini açıklamaya çalışın. Bunu yaparken pozitif olmayı unutmayın.

Ufak numaralara başvurun

Çocuklarınızın sergilediği kötü davranışları çok daha saçma şekilde taklit edin. Bu şekilde çocuğunuzu güldürebilirsiniz ve bir konuşma yapmak için zemin hazırlayabilirsiniz. Bu eğlenceli anın sonrasında ona neleri yanlış yaptığını anlatabilirsiniz.

Çocuklarınızın fikirlerine önem verin

Kötü ve iyi davranışlar üzerine  tartışırken onların fikirlerini almayı unutmayın. Daha saygılı ve iyi olabilmek için neler yapabileceğini sorun. Ve makul olan fikirlerini hayata nasıl geçirebileceğine dair beraber kafa yorun.

Denemeye devam etmek mükemmele ulaşmanızı sağlar

Bir şeyi öğrenmedeki en önemli nokta tekrar etmektir yani tekrar tekrar denemektir. Mesela, “teşekkürler” ve “lütfen” gibi kelimeleri sürekli kullanın ve ondan da kullanmasını talep edin. Bu tekrarlar sonucunda, zamanla çocuğunuz bu davranışları içselleştirecektir.