COOL CIRCUITS JUNIOR: Oyun tahtasında beyin kıvrımları

October 23, 2018

COOL CIRCUITS JUNIOR: Oyun tahtasında beyin kıvrımları

Doğru yolu izleyip devreyi kapatmak için yüzlercesi arasında tek bir çözüm var. Fakat yol size zaten verilmiş. Ne kadar zor olabilir ki? Cool CIrcuIts, 2013’te Yılın Yapbozu seçildi.

YİNE Science Wiz tarafından üretilen Cool Circuits oyununun Junior versiyonu, yeni eklenen 6 turuncu bariyer sayesinde beynimize önceki model kadar zulüm etmiyor. Çözülecek 40 farklı puzzle, 8 fosforlu 3 boyutlu parça, bir çözüm kitabı ve her bulmacayı çözdüğünüzde 5x5’lik oyun tahtasını aydınlatıp ses veren 3
adet AA pil ile gelen
Cool Circuits Junior, 6
yaş ve üzeri çocuklar için saatler boyu kafa kaşıma vaadediyor.

Basitçe anlatmak gerekirse Cool Circuits oyununda amaç, puzzle kartlarındaki ipuçlarını takip edip verilen parçaları ve bariyerleri de kullanarak devreyi kapatmak. Parçalar doğru yön ve şekilde birleştiğinde elektrik devresi kapanıyor ve müzik eşliğinde ufak bir ışık gösterisi başlıyor. Puzzle kartları zorluk seviyesine göre etiketlendikleri için,
o gün ne kadar hayal kırıklığı yaşamak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Oyunda prensip fosforlu parçaları doğru halde dizilecek şekilde döndürüp yerleştirmek. Kartlarda bu yollar kısmen gösteriliyor. Alt zorluk derecelerinde yol üzerinde kesikler mevcut; böylece bir parçanın ne kadar uzun olduğunu ve nerede bitmesi gerektiğini görebiliyorsunuz. Ancak zorluk derecesi arttıkça bu kesik çizgiler yok oluyor ve daha az ipucu verildiği için tahmin etmeniz gereken parçaların sayısı da artıyor. Puzzle kartları üzerindeki yola parçaları doğru şekilde yerleştirdikten sonra kalan parçaların tümünü kullanarak devreyi kapatmalısınız. Bu kolay gibi görünse de tahmin ettiğinizden çok daha fazla kombinasyon ve yalnızca tek bir çözüm var. Junior versiyonunda eklenen turuncu bariyer pullar sayesinde parçaları en azından nereye koymayacağınızı görebiliyorsunuz. Oyun tahtası aynı zamanda parçaları ve kartları saklayacağınız bir çekmece olarak da kullanılıyor.

Cool Circuits, 2013’te Games Magazine tarafından çocuklarda şekil algısı ve alternati eri düşünmeyi teşvik ettiği için “Yılın Yapbozu” seçildi. Kutudan bir de çözüm kitabı çıkıyor fakat kopya çekmek her zaman en son çare olmalı.

Basit mekanizması
ve az sayıda parçası ile Cool Circuits Junior,
sizi saatlerce meşgul edecek, bu sırada uzamsal becerilerinizi geliştirecek en iyi yapboz oyunlarından biri.