Daha İyi Bir Ebeveyn Olmanın 8 Yolu

November 20, 2019

Daha İyi Bir Ebeveyn Olmanın 8 Yolu

Size iyi haberlerimiz var! Yapacağınız küçük şeyler iyi birer anne baba olma yolunuzda çok büyük değişiklikler yaratabilir.

Karşılaştırmalardan ve Etiketlerden Kaçının

Özellikle kardeşler arasındaki karşılaştırmalar bazı etiketlerin ortaya çıkmasına yol açar. Mesela “evimizin küçük dehası” ya da “küçük profesör” gibi isim takmalardan kaçının. Çocuklarınız farklı yeteneklerde bile olsalar bu gibi övgüler problem yaratabilir. Eğer bir yeteneği bir çocuğunuza  atfettiyseniz diğer çocuğunuz bu alanda kendini denemekten kaçacaktır ve kendini yetersiz görecektir.

Hareketlerinize Dikkat Edin

Çocuklarınız, sizin attığınız her adımı izlerler ve konuştuğunuz şeylerden ziyade davranışlarınız, hal ve hareketleriniz onlar üzerinde daha büyük etki yaratır. Bu yüzden, çocuklarınızın özellikle de erken yaşlarda sizi örnek alacağını asla aklınızdan çıkarmayın.

Çocuklarınızın Hata Yapmasına İzin Verin

Siz, çoğu zaman çocuğunuz incinmesin diye onları kolluyor olabilirsiniz ancak bazen onları kendi haline bırakmak en doğru olandır. Eğer hata yapmasına izin verirseniz onun bu hatalardan alacağı dersleri de engellememiş olursunuz. Bu sayede çocuğunuz daha çözüm odaklı düşünmeye, hatalarını tekrar etmemeye ve daha dikkatli davranmaya başlayacaktır.

Hiçbir Şey Yapmayın

Bırakın çocuklarınız sıkılsın. Onlara oyuncakları, boyama kalemleri ya da farklı şeyleri getirin. Ve bırakın o dünyanın hâkimi çocuğunuzun kendisi olsun. Bu şekilde hiçbir dış müdahale olmaksızın sadece kendi yaratıcılıklarını konuşturarak can sıkıntılarını gidereceklerdir.

Çocuklarınızı Rahatlatmak ya da Ödüllendirmek için Kullandığınız Yiyecekleri Tekrar Düşünün

Çocuğunuz ağlamasın diye eline verdiğiniz şeker ya da bir şey başardığında aldığınız çikolata çok da makul olmayabilir. Aslında en basit ve sade yöntem sadece ilgi göstermektir. Bu, onlar için dünyalara bedeldir. Eğer sizin ilginizi üzerinde hissediyorsa biraz çikolata da zarar vermez tabii ki.

Kötü Davranışların Arka Planına Bakın

Çocuklarınız sadece kötü olmak adına kötü davranışlar sergilemezler. Bunun ardında gerçekten küçük ya da büyük çaplı problemler olabilir, çocuğunuz üzgün hissediyor olabilir mesela. Çocuğunuz koyduğunuz bir kurala uymadığında ona her zamanki kızgın tavrınızla değil, onu anlamaya çalışan daha şefkatli bir tutumla yaklaşın ona.

Hislerinize Güvenin

Çocuğunuz ne yemeli, ne kadar uyumalı, sosyal medyayı ne kadar kullanmalı ya da televizyon karşısında ne kadar zaman geçirmeli? Bunlar sürekli kafanızı kurcalayan sorular ve etraftan aldığınız bir sürü tavsiye var. Aynı zamanda da onlarca uzman bu konularda fikir öne sürüyor. Ancak şunu unutmayın, o sizin çocuğunuz. Yani onu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Bu yüzden iyice düşünün, öncelikle çocuğunuzu daha iyi tanıyın ve kendi fikirlerinize güvenin.

Değişiklikleri Kucaklamaya Açık Olun

Bebeğiniz artık büyümüş ve eskiden sevdiği şeyleri şimdi sevmez olmuş olabilir. Çocuğunuz büyüdükçe, geliştikçe ve değiştikçe sizin de onunla birlikte yürüyebilmeniz önemlidir. Değişimleri kabullenin ve onun yeni haline ayak uydurmaya çalışın.