Doğum Sırasında Gerçekleşebileceğini Bilmediğiniz 7 Şey

October 17, 2019

Doğum Sırasında Gerçekleşebileceğini Bilmediğiniz 7 Şey

Doğum esnasında olabilecek kasılma, sancı ve epidural gibi durumlar hepimizin az çok bildiği konulardır. Bunlar sık rastlanılan ve zararsız durumlar olsa da bazı durumlarda acil müdahale gerektirebilir. Şimdi doğum esnasında gerçekleşebilecek yedi duruma ve bunlar gerçekleşirken neler yapacağınıza bakalım.

Beklenmeyen Dışkılar

Doğum esnasında, dışkılamada çalışan kasların etkin olması sebebiyle dışkılamanın gerçekleşmesi tamamen normaldir. Vücudun yarısını uyuşturan epidural durum istemsiz dışkılamayı tetikler. Böyle bir durumda utanmadan bunu rahatça yapmanız gerekir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısı ve kusma sadece sabahları hissedilen bir sorun değildir ve doğum esnasında da gerçekleşebilir. Özellikle de doğumun aktif safhasında, yani bebeği ittirdiğiniz kısımda gerçekleşebilir.

Uzun Süreli Doğum

Doğumun ilk aşaması; gizli safha (erken doğum), aktif safha ve geçiş safhasından oluşur. Ama bazen bu safhalar beklendiği gibi çabuk gerçekleşmez. Uzun süreli gizli safha, ilk kez anne olanlar için 20 saat ve daha önce çocuk sahibi olunduysa 14 saatten uzun sürebilir. Eğer ki rahim boynunuz gerilip incelmekte yavaşsa, sadece sabırlı olun ve rahatlayın. Uyuyun, yürüyüşe çıkın ya da sıcak bir suyun altına girin.

Kısa Süreli Doğum

Beklenenden daha kısa sürede doğum yapmanız da mümkün. Kısa süreli ya da ani doğum, bebeğin kasılmalardan yaklaşık üç saat sonra doğması ile gerçekleşen durumdur. Bu durumun dezavantajı, hastaneye ulaşmak ya da steril bir ortam bulabilmek için yeterli sürenin bulunmamasıdır. Olası riskler arasında vajinal yırtılma, rahim boynunun yırtılması, rahim veya vajinada kanama ve bebeğin steril olmayan ortamda doğduğu için enfeksiyon kapması riskidir.

Vajinal Yırtılma

Vajinal açılma tam anlamıyla gerçekleşmediği takdirde, vajina ile anüs arasındaki kısmın yırtılması sık rastlanan bir durumdur. Çok sık rastlanmasa da bebeğin omuzlarının leğen kemiğine sıkışması durumu söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda, dikiş atılması, yırtılmış perine kısmını düzeltebilir.    

Kalın Bağırsak Yırtılması

Kalın bağırsakta yırtılma olması da söz konusudur ve bu, dördüncü dereceden yırtıklara girer. Bunu önlemek için başvurulan yöntemlerden biri, perineye sıcak kompres uygulamaktır. Masajı da deneyebilirsiniz.

Alıkoyulan Plasenta

Bebek dünyaya geldiğinde her şeyin hallolduğunu düşünebilirsiniz ama bu kadar değil maalesef. Doğum sonrasında plasentayı rahimden dışarı atmak gerekir ve bu doğum sonrası kasılmaları sağlar. Bu durum, doğum sonrasındaki 30 dakika içinde gerçekleşir. Plasentanın içerde kalması durumunda zayıf  kasılmalar gerçekleşir. İlaç kullanımı durumu kolay hale getirecektir. Belirtileri arasında ise ateş, ağır kanama, ve süregelen acılar vardır. Uygulanabilecek son çare ise ameliyatla plasentayı almaktır çünkü bu durum risk taşıyabilir.