Ebeveynlerin Bilmesi Gereken, Çocukların Uğradığı 4 Farklı Zorbalık

November 12, 2019

Ebeveynlerin Bilmesi Gereken, Çocukların Uğradığı 4 Farklı Zorbalık

Fiziksel ya da sözlü saldırılar gibi farklı tiplerdeki zorbalıklardan çocuğunuzu korumak için öncelikle çocuklarınızın zorbalığa uğradığını gösteren işaretleri tanıyabilmeniz gerekir. Bir ebeveyn olarak onlara ancak bu şekilde yardım edebilirsiniz.

Sözlü Zorbalık

Sözlü saldırılar, isim takma, tehdit etme ve saygısızca yorumlar yapmak sözlü zorbalığa girer. Mesela, kilolu olan çocuğunuzla ‘şişko’ diye dalga geçilmesi buna örnek olabilir. Çocuklarınız, böyle bir şey yaşadığında kötü moda bürünürler, iştahlarında değişme olur. Ya da onlara yöneltilen can acıtıcı sözleri size yöneltebilirler ve bunun doğru olup olmadığını sorarlar. Bu durumda, ilk adım olarak çocuğunuza saygıyı öğretin. Herkese hak ettiği değeri vermesini öğretin ve nazik davranışlara teşvik edin. Çocuklarınızın kendi içindeki gücünü keşfetmesine yardımcı olun.

Fiziksel Zorbalık

Tekrar eden tekmelemeler, yumruklar, yol kesmeler, çekiştirme ve uygunsuz şekillerde temas etme fiziksel zorbalık olarak tanımlanır. Çoğu çocuk böyle bir durum olduğunda ailesine söylemeye çekinir. Bu yüzden çocuğunuzun vücudunda yara bere var mı, herhangi bir çizik kesik var mı bunları görmeye çalışın. Eğer böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız onunla normal bir sohbet yürütmeye çalışın. Konuşurken okulda, yemek aralarında ve eve dönerken yolda neler olup bittiğini sorun. Mutlaka, zorbalığın yapıldığı tarihleri, yeri ve diğer durumları not alın. Zorbalığı yapan çocuğun ailesi ile iletişime geçmeyin. Eğer bu durum devam ederse ya okula ya da profesyonellere danışın.

İlişkilerde Zorbalık

Çocuğunuzun belli çevreler tarafında dışlanması; örneğin arkadaş gruplarına alınmaması, aynı yemek masasına oturtmamak ya da oyuna dahil edilmemesi gibi durumlar bu tip zorbalığa dahildir. Çocuğunuz eskisinden daha yalnız, sessiz ve sosyal aktivitelerden çekilmiş durumdaysa bu tip bir zorbalığa maruz kalıyor olabilir. Bu gibi durumlarda, onlarla zaman geçirin ve onların mutlu olduğu aktiviteler odaklanmasını sağlayın ve yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olun. Ve onlara, daima onları seven ve umursayan insanların da var olduğunu hatırlatın.  

Sanal Zorbalık

İnsanların arkasından sanal yollardan dedikodular uydurmak, yalanlar söylemek ve kötü şeyler yaymak sanal zorbalıktır. Doğrudan çocuğunuza karşı olmasa da bu durum seksist, ırkçı ya da homofobik atmosferler oluşturabilir. Eğer çocuğunuz sosyal medyada her zamankinden fazla zaman geçiriyorsa ya da mutsuz ve endişeli görünüyorsa şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda, çocuğunuzun sosyal medya kullanımını kontrol altına almanız gerekir. Zararlı sitelere erişimi engellemeli, gerekli olduğunda şifre ya da yaş sınırı koymalısınız.