Ergenlik Çağındaki Çocuklarınızı Gözetlemeli misiniz?

October 15, 2019

Ergenlik Çağındaki Çocuklarınızı Gözetlemeli misiniz?

Gençlerin sosyal medya hesaplarını incelediğinizde kendilerini nasıl hissettiklerine dair birçok farklı bilgiyi görebilirsiniz. Ama bu bilgilere erişebilmek için onları "gözetlemek" doğru mu gerçekten? Uzmanlar bu konu üzerinde çok tartışıyor.

Teknoloji, çocuklarınıza dair yeni sekmeler açmanızı her geçen gün daha da kolay hale getiriyor. Ve anne-babaların yarısından fazlası, çocuklarının sosyal medya hesaplarını kontrol ettiğini söylüyor. Ünlüler de çocuklarını gözetleyebilmenin cazibesine dayanamıyorlar. Örnek olarak,  beyzbol yorumcusu Alex Rodriguez kızını takip edebilmek için sahte bir Instagram hesabı açtığını Ağustos ayında kabul etmişti.

Ama gerçekten çocuklarımızın sosyal medya hesaplarında gezinmeli miyiz?

12-15 yaşındaki gençler, gününün 3 saatten fazlasını sosyal medyada geçiriyorlar. Bu da, Eylül ayında JAMA Psychiatry tarafından yayınlanan çalışmaya göre, depresyon, anksiyete ve saldırganlık gibi problemlere yol açabildiği için çok tehlikeli bir durum.

Sosyal medya aynı zamanda çocukların gelecekteki okul ve iş hayatını da etkileyebilir. Ayrıca, süregelen bir opioid kriz de olabilir. Nadir de olsa gençlerin internet üzerinden dolandırılma riski bile mevcut.

Gençlerin %45’i “neredeyse her zaman” çevrimiçi olduklarını belirtmesi, ebeveynlerinin onları koruma isteğini normalleştiriyor. Tam da burada sorulması gereken bir soru var: “Çocukları korumak ile onların özeline saygı duymak arasındaki sınır nerede çiziliyor?

Gail Saltz, gözetlemenin kötü çağrışımları beraberinde getirdiğini savunuyor ve şu şekilde açıklıyor: “Tanıma göre, bireylerin isteklerine karşıt bir şey yapıyorsunuz ve onların özelini işgal ediyorsunuz. Yapmak istediğiniz aslında onları gözlemlemek.”

Peki, gözetlemek ve gözlemlemek arasındaki fark ne?

Uzmanlar, gözlemlemenin, günlük olmaktan ziyade haftada bir olan bir kontrol olduğunu söylüyor. Lisa Strohman, ebeveynlerin çocuklarını takip etmek için uygulama kullanabileceklerini ya da onlardan şifrelerini rica edebileceklerini ekliyor. Ancak çocuklarına karşı her daim şeffaf olmalı ve sahte hesaplar kullanmaktan kaçınmalılar.

Gözlemlemenin sınırları olmalı tabii ki. Dr. Saltz, tamamıyla özel konuşmalar içeren mesajlara bakmaktan kaçınmayı öneriyor. Diğer bir yandan, ebeveynlerin sözünü verdiği sınırı aşmaları gereken noktalar da oluyor. Çocuklar, önemli bir durum olduğuna dair işaretler gösterdiğinde ebeveynler çizilen sınırı aşmak isteyebilirler. Ancak herhangi bir adım atmadan önce ilk olarak çocuğunuzla konuşmayı denemelisiniz.

Gençlerin araba kullanmadan önce ehliyet alması ve sürüş testine çıkması gerekir. Ama bu gibi bir eğitim, telefon ya da sosyal medya için söz konusu değil. Gerçekten de çocuklara, sosyal medyayı güvenli ve sorumluluk sahibi olarak kullanmaya dair bir eğitim verilmesi harika bir fikir değil mi?

Yine de yeterince bilgilendirilmiş çocuklar da zaman zaman hata yapabilirler. Eğer çocuk, anne babasının ne aradığını biliyorsa konuşmalar çok daha kolay olacaktır.

Ebeveynlerin açtığı sahte hesaplar her zaman için olumsuzken, diğer bir açıdan da teknolojiyi bu derece kullanabilen çocukların, ebeveynlerinin ulaşamadığı bir hesap oluşturması daha kötü sonuçlar doğurmaz mı?

Tüm bu durumları değerlendirdiğimizde ebeveyn olarak yapabileceğiniz en iyi şey onların başarıları için elinizdeki bütün imkanları kullanmak olacaktır.