Evin En Büyük Çocuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

November 25, 2019

Evin En Büyük Çocuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk doğan çocuklar genellikle anne babalarının yolunu takip ettiği için fazlaca özgüvene sahiptirler. Bir şeyler yaparken onlarla dalga geçen daha büyük bir kardeşleri yoktur ve bu da onlara özgüven pompalar. Anne ve babalar ilk çocuklarının yaptığı bütün ‘ilk’leri coşkuyla kutlarlar ve bu da onları daha çok şey başarmak için teşvik eder. İlk çocukların mükemmelliyetçi olmaları ihtimal dahilindedir. Bunun kötü yanı ise onların bazı konularda yanıldıklarını kabullenememeleridir.

Anne babaların açısından ise durum şöyledir: İlk kez ebeveynliği tattıkları için fazla korumacı ve hassas olma durumu söz konusudur. Ve bazı çocuklarda “en büyük çocuk sendromu” denilen bir probleme yol açar: karşı konulamaz her şeyi başarma arzusu.

En Büyük Çocuğa Ebeveynlik Yapmak

  • Ebeveynler ilk çocuklarını kardeşleri için her zaman rol-model olarak gösterirler ve bu, onların omzuna inanılmaz bir yük bindirir. Gereklilik kipini kullanırken biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Yani, “sen daha iyi biliyor olmalıydın” gibi cümleler pek de işinize yaramayacaktır.
  • İlk çocuğunuza fazla fazla sorumluluk bindiriyorsanız ona biraz da imtiyaz tanımanız gerekir. Mesela daha geç yatma hakkı verebilirsiniz.
  • Diğer çocuklarınızla ilgilenirken onlarla oynamak ya da onları eğlendirmek büyük çocuğunuzun zaman zaman hoşuna gidebilir. Ancak bunu bazen yapıyor diye her zaman için yapmasını ondan beklememelisiniz.