Evin En Küçük Çocuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

November 27, 2019

Evin En Küçük Çocuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ebeveynler daha önce deneyim kazandıkları için son çocukları  dünyaya geldiklerinde artık gerginliklerini çoktan üzerinden atmışlardır. Bu yüzden, en küçük çocukların sırtında daha az sorumluluk vardır. Daha çok dışa dönük, sosyal, kolay arkadaş edinen, kaygısız ve insanları güldürmeye  meyilli olurlar. Ancak onlara dair her şey güllük gülistanlık değildir. Büyük kardeşlerini daha olgun, hızlı ve akıllı buldukları için kendilerini bir şekilde farklılaştırmaya çalışırlar ve daha asi olurlar. Eğer daha da ileri giderlerse şımarık ve manipülatif olabilirler.

En Küçük Çocuğa Ebeveynlik Yapmak

  • En küçük çocuklar çoğunlukla ciddiye alınmadıklarını düşünürler. Onlara bazen karar merciiymiş gibi davranın. Mesela hangi filmi izleyeceğinize ya da nerede yemek yiyeceğinize bazen o karar versin.
  • ‘İlk’lerine önem verin. Özellikle sanat, spor ya da buna benzer aktivitelerde başardığı şeyleri kutlayın ve ilk çocuğunuzda nasıl yaptıysanız küçük çocuğunuzda da aynısını uygulayın.
  • Ona bazı sorumluluklar verin. Bunlar çok küçük işler de olsa onun sorumluluğunda olsun ve sadece o başa çıksın. Bu şekilde ailenin ‘miniği’ olmaktan ve bir şey başaramadığı düşüncesinden kurtulmuş olur.