Evin Ortanca Çocuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

November 26, 2019

Evin Ortanca Çocuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ortanca çocuklar büyük kardeşlerden tamamen farklı olurlar.  İlk çocuklar kendilerine bir rol edindikleri için sonraki çocuk bu rolün tamamen zıttını benimserler. Aynı zamanda karakterleri sonradan gelecek olan kardeşe karşı olan tutumlarına da bağlıdır. Bu yüzden de belirlenmesi ve tanımlanması en zor çocuklardır. Unutmayın, o  da kendini fark ettirebilmek için daha asi tavırlar sergileyebilir. Onlara göre, ilk çocuklar tüm imtiyazlara sahiptir ve bu yüzden istedikleri şeyleri almak için uzlaşma yoluna başvururlar. Daha gerçekçi beklentileri vardır, şımarmaya en az meyilli olan çocuklardır ve kardeşler arasında en bağımsız olan onlardır. Genellikle ailesi tarafından yalnız bırakıldığını hissederler ve kendilerine yeni bir çevre kurma arayışındadırlar.

Ortanca Çocuğa Ebeveynlik Yapmak

  • Kardeşler arasındaki gereksiz bir tartışmayı yatıştırdığında ona teşekkür edin.
  • Kendine bir eş ya da arkadaş bulmak istemesine saygı duyun. Ve yeni arkadaşlar edinebileceği ortamlar yaratmaya çalışın.
  • En büyük çocuklar, zamanında tek çocuk olmanın verdiği avantaj ile yeterince ilgi görmüşlerdir. Ancak ortanca ve sonraki çocuklar her zaman için ebeveynlerini paylaşmak zorundadırlar. Bu yüzden onlara fazladan ilgi göstermeyi unutmayın.