Fransız Oyuncak Üreticileri, Atanmış Cinsiyet Rollerini Destekleyen Endüstriden Kurtulmak İçin Anlaşma İmzalıyor

October 04, 2019

Fransız Oyuncak Üreticileri, Atanmış Cinsiyet Rollerini Destekleyen Endüstriden Kurtulmak İçin Anlaşma İmzalıyor

Fransa’daki oyuncak üreticileri, yönetimin kızları matematik, bilim ya da STEM odaklı konularda kariyer yapmaktan geride tuttuğunu savunduğu atanmış cinsiyet rollerini içeren oyuncak ve oyunlardan kurtulmak için bir anlaşma hazırladılar.

‘Oyuncaklarda cinsiyetlerin dengeli temsili’ için yapılan anlaşma; Fransız Hükümeti, Oyuncak ve Çocuk Bakımı Endüstrileri Fransız Federasyonu ve oyuncak üreticileri birliği tarafından imzalandı.

Anlaşma, Ekonomi Bakanı Agnes Pannier-Runacher’nin, birçok oyuncakta kızların, mühendislik ve kodlama gibi konularda cesaretini kırmaya yönelik gizli mesajların olduğunu ortaya koymasına karşılık olarak imzalandı.

Pannier-Runacher, düşüncelerini RTL spikerine şu şekilde açıkladı: “Kızlar için üretilen oyuncaklar, genellikle pembe renkte ve ev hayatına yönelikken erkekler için üretilenler genel olarak inşa, uzay seyahatleri, bilim ve teknoloji temaları etrafında şekilleniyor.”

Verilen raporlara göre, Fransa’da günümüzde, mesleği kod yazmak olan insanların sadece yüzde onu kadın ve ulusal araştırma merkezine (CNRS) göre, 2017 yılında, araştırmacıların yüzde otuz sekizini kadınlar oluşturuyor.

“Eğer yeğeninize oyuncak almak için bir dükkana girerseniz size sorulacak ilk soru ‘Erkek için mi yoksa kız için mi?’ olacaktır. Sorular, ‘Dışarda oynamayı sever mi? İnşa oyuncaklarından hoşlanır mı? Oyuncak bebeklere bakmak ve onlarla oynamak ister mi?’ olmayacaktır,” diye devam ediyor Pannier- Runacher.

Hareketin,  oyuncak dükkanlarında çalışan işçilere yönelik eğitimi de beraberinde getireceğini ekledi. Bu sayede, “önemli olanın çocukların potansiyeli ve onların neyi sevdiği” olduğunu ve “kollarında oyuncak bebek tutan bir erkeğin ya da kollarında Meccano tutan bir kızın da güzel” olduğunu öğrenebileceklerini açıkladı.

Fransa’daki hareket, Avrupa’da yankı uyandırdı ve bu ilk adımın arkasında duran Hollanda Eğitim Bakanı Ingrid van Engelshoven,  "ne ürettiklerini detaylıca incelemeleri ve cinsiyet rollerini oyuncak sektöründe sonlandırmak için çabada bulunmaları" konusunda oyuncak üreticilerine çağrıda bulundu.

Van Engelshoven, ayrıca, reklamlarda kızların mutfakta bulunmasına karşın erkeklerin ağır işler yapmasından da yakındı.

Bütün bunlar, oyuncak dünyasında cinsiyet rollerini konu olan önemli bir haftaya dayanıyor. Bahsi geçen haftaya temel oluşturan gelişme ise Mattel’in yeni, bütün cinsiyetleri kapsayan,  moda içerikli oyuncak bebek serisi, Yaratılabilir Dünya’yı (Creatable World) piyasaya sürmesiydi.  

Yaratılabilir Dünya’da, oyuncak bebekler üzerinde atanmış cinsiyet rolleri bulunmuyor ve bu şekilde çocuklar, bebeklerine ister uzun ister kısa saç ile stil oluşturabiliyor, ister etek ister pantolon ya da ikisini de giydirebiliyorlar. Bu adım, Mattel’i, cinsel kimliğe gösterdiği modern hassasiyet adına, oyuncak sektöründe özel bir yere koyuyor.

Mattel Moda Bebekleri Tasarımı kıdemli başkan yardımcısı Kim Culmone şu şekilde açıklıyor: “Oyuncaklar, kültürün yansıtılmasıdır ve dünya, kapsayıcılığın pozitif etkilerini desteklemeye devam ederken biz de artık bütün etiketlerden kurtulmuş bir oyuncak bebek serisi yaratmanın vaktinin geldiğini düşündük.”

“Araştırmalar sonucunda çocukların, oyuncaklarının cinsiyet normları tarafından belirlenmesini istemediğini duyduk. Bu seri, bütün çocukların kendilerini özgürce ifade edebilmelerine imkân sağlıyor. Yaratılabilir Dünya konusunda çok umutluyuz. Bu seri,  insanları, çocukların oyuncak bebeklerle oynayarak neler kazanabileceğine dair açık fikirlere sahip olması konusunda teşvik edecektir.”