Gençlere Ebeveynlik Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Tehlike Sinyali

October 19, 2019

Gençlere Ebeveynlik Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Tehlike Sinyali

Gençler, sıkıntılarını anne babalarına her zaman kolaylıkla açamazlar ve bu gibi durumlarda neler yaşadıklarını anlamak oldukça güçtür. Ancak uzmanlar, anne babaların, gençlerde görülen beş davranışa dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

Olağan davranışları ile dikkat etmeniz gereken tehlike sinyallerini birbirinden ayrıştırmak oldukça zor olabilir. Anne babalar çok fazla tepki vermese de istatistikler anksiyete ve intihar oranlarının çocuklar ve gençlerde yükseldiğini gösteriyor.

Ebeveynlerin bu tehlike sinyallerini ve neler ifade edeceğini bilmeleri, çocuklarına iyi rehberlik edebilmeleri ve onlara karşı doğru tavrı takınmaları için önemlidir.

Uyku Düzeninde Değişim

Gençlerin uyku düzenleri yetişkinlere göre farklılık gösterebilir. Ama eğer birkaç hafta içinde aşırı derecede fazla ya da az uyumaya başladılarsa bu durum depresyon, anksiyete, insomniya ve madde bağımlılığına işaret olabilir.

En Sevdiği Aktivitelere İlgisinin Azalması

İyi bir öğrencinin derslerle boğuşurken sosyal aktivitelerini değiştirmesi, mesela bir anda futbol takımından tiyatro kulübüne geçmesi çok normaldir. Ama çocuğunuzun kendini geri çekmesi ya da okulu asması gibi durumlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu gibi durumlar; depresyon, anksiyete, intihara eğilim, bipolar bozukluk, zorbalığa maruz kalması ya da teşhis edilmemiş dikkat eksikliğine işaret olabilir.

Madde Bağımlılığı

Eğer bir ebeveyn, çocuğunun eşyaları arasında yabancı bir madde bulduysa ya da çocuğun nefesinden alkol kokusunu aldıysa, bağımlı olup olmadığını anlamak için daha fazla gözlem yapması ve onunla konuşması gerekir.

Saç ve Kirpiklerini Çekmeleri ya da Vücutlarını Yaralamaları

Kendine zarar vermeye eğilimli gençler, büyük oranda davranışlarını saklama yolunu tercih edeceklerdir. Örneğin vücutlarındaki yaraları saklamak için sıcak havalarda uzun kollu kıyafetler giyebilirler. Bu durum, intihara eğilim gibi görünse de daha çok durum kontrolünü sağlama ve mod değişiklerinden kaynaklanır.

Öfke Durumları

Öfke zaman zaman görülmesi beklenen bir tepkidir ancak şiddete dönüştüğünde bir problem var demektir. Böyle durumlarda bir pediatri uzmanı ya da davranışsal sağlık merkezleri doğru tavsiyeleri alabileceğiniz yerlerdir.

Bu tehlike işaretlerini gördüğünüzde, öncelikle sakinliğinizi koruyun. Sonrasında onları dinleyin. Aldığınız önlemler ve yönlendirmeler sonucunda bir iyileşme görülmüyorsa mutlaka profesyonel yardıma başvurun.