GOLDIEBLOX: "MUCİT KIZIN SERÜVENLERİ"

September 03, 2018

GOLDIEBLOX:

Kız çocuklarının mühendisliğe ilgisini arttırmak amacıyla tasarlanan GoldIe Box, hikayeleri ve mekanik parçalarıyla hayal dünyasını pratik problem çözme becerileri ile zenginleştiriyor.

GOLDIEBLOX serisinin maskotu Goldie, mekanik işleri çok seven mucit ruhlu bir kız. Bu merakı sayesinde birçok inşaat, tamir ve makina yapabiliyor. Goldie bebeğinin de içinde bulunduğu Goldieblox serisinin
her kitinde Goldie’nin çözmesi gereken bir durumu anlatan, onu ve arkadaşlarını kurtaracak araçları, basit makinaları yapmasına yardımcı
olan bir de hikaye kitabı var. Goldie kutudaki dişlileri, tekerlekleri, yapı taşlarını ve diğer parçaları kullanarak yaptığı makina ile her seferinde günün kahramanı oluyor.

PEMBE MAKARALAR, SARI DİŞLİLER

Şu ana kadar 15’ten fazla farklı ürüne ulaşmış GoldieBlox kitlerinin en önemli özelliklerinden biri, masalları, sevimli maskotları ve pastel renkleri seven kızların bu ilgilerini mekaniğe yönlendirebilmeleri için renklerin ve konseptin aynı tonları kullanması. Böylece rüya dünyasındaki kızımız bir anda mekaniğin koyu ve metalik renklerine maruz kalmadan masalı sürdürebiliyor.

Goldie’nin bazen bir makara yardımı ile uçurumun iki ucu arasında kayması, bazen lunaparkta dev bir su tankı inşa etmesi, bazen geçit töreninde izleyenleri selamlayabileceği bir araba inşa etmesi, bazen köpeği Nacho’nun kuyruğunu kovalamasına yardımcı olmak için bir düzenek oluşturması, bazen de artık sinema izlemeyen bir kasabada film festivalini yok olmaktan kurtarmak için bir film makinesi yapması gerekiyor. Tüm bunlar için gerekli alet ve parçalar, ayrıca Goldie’nin arkadaşları kitlerin içinde yer alıyor; hatta film makinasında kendi animasyon filmlerini yapması, çıktı alarak film makinasında izleyebilmesi için bir de iOS uygulaması mevcut.

GoldieBlox, kız çocuklar için hazırlanan oyuncak segmentine mekanik ve mühendislik ilgilerini ekleyen yenilikçi bir ürün.
 

PEMBE KORİDOR ŞİMDİ TORNAVİDA İŞGALİ ALTINDA

Kız çocuklarına mekanik, teknoloji ve mühendislik kollarında yol gösterilmemesi ve dolayısıyla kadın mühendislerin sayıca az olmaları son dönemde ABD’nin eğitim sistemini sorgulamasına yol açtı. Bu noktada kızlara yönelik fen-matematik temalı oyuncaklara da ilgi arttı. Bu konsepti taşıyan oyuncaklar arasında, yaratıcısı ve CEO’su bir kadın mühendis (Debbie Sterling) olan GoldieBlox da ilgi gören yeni ürünlerden biri haline geldi. Sterling, oyuncakçılarda “pembe koridor” olarak adlandırılan kız reyonunun artık geleneksel çerçevelerden kurtulması gerektiğini düşünüyor; zira yapılan araştırmalarda kızların mühendislik kollarına yatkınlıklarının doğuştan değil, kültürel olarak ters yönde değiştirildiğini, kızların küçük yaşta mekanik oyuncaklar yerine sadece bebekler, peluşlar ve prenseslerle büyütülmelerinin yetişkinlikte mekanik becerilerine güvenmekte yetersiz kaldıklarını gösteriyor. GoldieBlox, oyuncak setlerinin yanı sıra sosyal medya üzerinden paylaştığı birçok eğlenceli video ile bu güvensizliği yıkmayı, kızların sadece bebeklerle ve prenseslerle oynamak zorunda olmadığını hatırlatmayı amaçlıyor.