Hamile Kalabilmek İçin Tüketebileceğiniz 7 Besin

November 02, 2019

Hamile Kalabilmek İçin Tüketebileceğiniz 7 Besin

Hamilelik sürecinde yiyeceğiniz şeyler için sıkı kurallarınız olduğunu biliyorsunuzdur, peki hamile kalmayı denerken ne tüketmek gerekir? Belli besinler çocuk sahibi olma şansınızı yükseltebilir mi? Eğer çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız doğurganlığınızı arttıracak 7 besini sizin için listeledik.

Bakliyat

Baklagiller mucizevi olmalarının yanında aynı zamanda doğurganlığı arttırma özelliğine sahip. Araştırmalara göre proteini hayvansal gıdalardan alan ve hamile kalan kadınların oranı yüzde otuz dokuz. Bu yüzden salatanıza, yemeğinize baklagillerden bir şeyler serpiştirmeyi unutmayın.

Dondurma

Evet, doğru okudunuz! Taze süt ürünleri yumurtalıklardaki verimsizliği önlüyor. Bu yüzden, dondurmanızı gönül rahatlığı ile kaşıklayabilirsiniz. Tabii ki abartmamakta da fayda var.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, brokoli, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler folik asit açısından çok zengin ve B vitamini içeriyor. Bu özellikleri de ovülasyon yani yumurtlamayı kolaylaştırıyor.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği yüksek oranda demir içeriyor. Araştırmalar ise demir takviyesi alan kadınların yüzde kırk gibi bir oranla hamile kalmada daha az sorun yaşadığını gösteriyor.

Tam Buğday Ekmeği

Kompleks karbonhidratın sindirimi rafine olanlara göre daha zordur ve bu şekilde de kan şekerini ve insülin seviyesini sabit tutar.  Bunun hamilelikle ne alakası var derseniz yüksek insülin oranı doğurganlık hormonlarını yok eder. Bu yüzden, unlu mamüllerde kepekli un, esmer pirinç ve tam tahıllı ekmekleri tercih edin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı tekli doymamış yağdır ve insülin hassasiyetini yükseltir, vücuttaki iltihaplanmaların oranını düşürür. Salatalarda sirke ile tüketin ve yemeklerinizi katı yağ yerine zeytinyağı ile yapmaya çalışın.

Somon

Bu deniz ürünü, omega-3 açısından çok zengindir ve bu durum, doğurganlık hormonlarınızı düzenlemeye yardım eder ve ilgili organlara kan akışını yükseltir.