İkinci Kez Anne Olduğunuzda Değişen 5 Şey

November 08, 2019

İkinci Kez Anne Olduğunuzda Değişen 5 Şey

İkinci bir çocuğunuz olduğunda hayatınızdaki çoğu şey değişecektir. Başlangıç olarak da ebeveynlikten beklentileriniz değişecek diyebiliriz. Bunu kötü bir şeymiş gibi algılamayın. İşte ikinci kez anne olduğunuzda değişecek birkaç şey!

Saçma sapan kıyafetlerin üstesinden geleceksiniz.  İlk çocuğun hevesi ile birbirine uyumlu tulumlar, kıyafetler ve çoraplar almışsınızdır. Kıyafetler için her konuda titiz olup bebeklere uygun deterjanlar kullanılmıştır mutlaka. Ama ikinci çocuğunuzda büyük ihtimalle bu hevesiniz geçmiş olacak ve büyük ihtimalle ilk çocuğunuzun eskilerini kullanacak. Yıkanma konusunda da büyük ihtimalle bebeğinizin kıyafetleri diğer kirlilerin yanında yerini bulacaktır.

Aşırı titizliği bir kenara bırakacaksınız. Anne olduktan sonra etraftaki bütün mikropların bebeğinize saldırmak için hazırlandığını düşünmeye başlamışsınızdır. Ve büyük ihtimalle her şeyde çok titiz ve özenli olmuşsunuzdur. Ancak ikinci çocuk olduğunda mikropları kucaklamayı öğreneceksiniz. Tabii ki temiz olmayı elden bırakmayacaksınız ama artık mikrop avına çıkma gibi huylarınızı bir kenara bırakacaksınız.

Ev işleri standartlarınız değişecek. İlk bebek, ev işlerini –kolay olmasa da- devam ettirmenize engel teşkil etmez. Ama iş ikinci bir bebeğe geldiğinde yığılan çamaşır ve bulaşıklara, sarkan ev temizliklerine hazırlıklı olun.

Önemli olan her anı kayıt altına almaktan vazgeçeceksiniz. İkinci çocuklar bu durumu çok iyi anlayacaktır. Aile albümleri ilk çocukların fotoğraflarıyla doludur: doğum günleri, ilk dişi çıkardığı zaman, dışarı ilk çıktığı zaman, vb. Ancak ikinci çocukta bu heves de geçmiş olacak.

Helikopter anneliğiniz hafifleyecek. Helikopter ebeveynlik, gereğinden çok daha fazla ilgi göstermek ve çocuğun üzerine titremek olarak tanımlanıyor. Ancak bu durum da ikinci çocukta sekteye uğrayacak. Çocuğunuzu koruyup kollamak, büyük ihtimalle daha mantıklı bir seviyeye inecektir.