Lego Braille Alfabesiyle ve İşitsel Olmak Üzere Kullanım Kılavuzu Hazırlıyor

September 10, 2019

Lego Braille Alfabesiyle ve İşitsel Olmak Üzere Kullanım Kılavuzu Hazırlıyor

Deneme programı dört adet Braille alfabesinde ve işitsel olan inşa kullanım kılavuzu içeriyor; ayrıca erişim ise ücretsiz olacak.  

Deneme programı AI teknolojisi kullanılarak yaratıldı. Amacında ise görme engelli ya da görüşünde problem olan çocukların yaratıcı Lego oyuncaklarının geliştirici faydalarından yararlanabilmesini sağlamak var.

Şirket, yapı oyuncaklarının uzun süredir hayranı olam görme engelli bir girişimci olan Matthew Shifrin’in çabalarından etkilenerek bu ücretsiz servisi sağlamaya başladı. Lego ile bu birleşmeye öncü olan Matthew, takım arkadaşı Lilya’nın desteği ile braille alfabesinden okuyabileceği lego setlerinin ilk adımlarını sisteme girecekti. Girişimci Matthew, Lilya’nın değişik Lego setleri için hazırlanmış olan metin temelli kullanım kılavuzlarını yüklediği legofortheblind.com sitesini hazırladı.

Matthew, Lego’nun daha fazla kılavuz yüklenmesiyle beraber daha ulaşılabilir olması adına aldığı yüzlerce mesajdan sonra, buna karşı yoğun bir talep olduğunu fark etmiş. “İnsanları geri çevirmemizin tek sebebi, ekip olarak sadece ben ve Lilya’nın olmasıydı,” diye açıklıyor Shifrin.

Daha sonra Lego kurumu ile iletişime geçerek şirketin, bu kitleler için metin bazlı kılavuzları hazırlamaya dair ilgisi olup olmadığını öğrendi. Deneme programı Lego tarafından oluşturuldu ve içerik olarak, legoaudioinstructions.com adresinde ücretiz olarak mevcut olan dört adet braille alfabesinde/işitsel kılavuz eklendi. Şirket, daha fazla kılavuzun yolda olduğunu ve düzenli olarak yükleneceğinin haberini veriyor.