LIGHTUP EDISON KIT: ELEKTRONİĞE İLK ADIM

February 26, 2018

LIGHTUP EDISON KIT: ELEKTRONİĞE İLK ADIM

Ufak devreler ve kablolarla uğraşmaya gerek kalmadan çocuklara temel elektronik bilgileri veren, farklı düzenekler yaparak kolayca çalıştırmalarını sağlayan bu öğretici oyuncak 2014’ün en iyilerinden biri. 

GEÇEN YILIN en iyi 10 eğitici oyuncağı arasında gösterilen LightUp
Edison Kit, manyetik parçaları birbirlerine ekleyerek elektronik devreler oluşturmaya olanak tanıyor. Farklı elektronik bileşenler, saydam ve büyük parçalar halinde tasarlanmış. Uçlarında bulunan iletken mıknatıslar devre kartı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Parçaların
birçok farklı şekilde birleştirilmesiyle bambaşka işler yapan düzenekler ortaya çıkıyor. Bu düzenekleri yapabilmeleri için çocuklara mobil cihazlarına yükledikleri bir AR (augmented reality - pekiştirilmiş gerçeklik) uygulaması yol gösteriyor.

LightUp, Stanford Üniversitesi’nde eğitici atölye çalışmaları sırasında tanışan öğretmen Josh Chan ve elektrik mühendisi Tarun Pondicherry tarafından kuruldu. Ekip, çocukların programlama ve elektronik becerilerini geliştirecek, bilim
insanı olma heveslerini alevlendirecek bir sistem bulamadıkları için bu konsepti geliştirerek Kickstarter üzerinden sunmaya karar verdi.
Josh Chan, “Çocukken yaşıma göre daha büyük
ve gelişmiş şeylerle oynamayı severdim; bunu yapmak bana kendimi daha büyümüş ve daha olgun hissettirirdi” diyor.

Kutudan çıkan 12 parça, çocukların kolayca kullanabilecekleri büyüklükte. Parçalar arasında, içinde yassı
pil bulunan ve devreye elektrik sağlayan bir bileşen, bir USB kablosu ve elektrik motoru da
var. Parçaların üzerinde isimleri ve uluslararası simgeleri de gösterilmiş. İndirilen uygulamadan yardım alarak bu parçalarla seçilen projeleri teker teker yapmak mümkün. Projeler arasında mors alfabesini kullanmayı mümkün kılan bir telgraf makinesi, iletkenlik testi, ışık sensörü ve gece lambası, hatta bir alarm düzeneği bile mevcut. Parçalar ister yatay, ister dikey olarak birleştirilebildiği için farklı tasarımlar da ortaya çıkıyor.

LightUp Edison kitinin bir özelliği de, gerçek elektronik devrelerde bulunan yanma, patlama gibi tehlikeler arzetmemesi.

UYGULAMA YOL GÖSTERİYOR. LightUp edison kitinin
bir özelliği de, gerçek elektronik devrelerde bulunan yanma, patlama gibi tehlikeler arzetmemesi. Parçalar ters takıldığında sistem çalışmıyor, fakat bileşenler zarar görmüyor. Android veya
iOS uygulaması, projelerin yapımını göstermenin yanında hata gidermede de yardımcı oluyor. Örneğin çalışmayan bir düzeneğin fotoğrafı çekilerek uygulamaya yüklendiğinde program sorun hakkında bilgi veriyor; örneğin bir parçanın ters takıldığında çalışmayacağını, devrenin tamamlanmadığını, çalışan bir devrede elektriğin akışını gösterebiliyor. Böylece hatanın kaynağı öğrenilerek tekrarlanmasının önüne geçiliyor. Bu kit ile 100’den fazla bilimsel konsept tanıtılıyor.