Mattel, UNO Braille'i Piyasaya Sürüyor

October 08, 2019

Mattel, UNO Braille'i Piyasaya Sürüyor

Geçtiğimiz günlerde, kapsayıcı ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen Yaratılabilir Dünya (Creatable World) Bebek serisinin ardından Mattel, daha geniş kitleler için oyuncaklarını daha ulaşılabilir kılmaya devam ediyor.  

Şirket, ilk resmi braille alfabesi içeren UNO kartları destesi UNO Braille’i piyasaya sürüyor. Yeni oyun, Amerika’ds problemli görüşe sahip ya da görme engelli 7 milyondan fazla insan için oyun oynama imkânlarını genişletiyor.

National Federation of the Blind (Milli Körler Federasyonu) ile işbirliği içinde tasarlanan UNO Braille’de her oyun kartının köşesinde, kartın rengi, numarası ve aksiyonunu belirten braille alfabesi mevcut.

UNO Braille’in paketleri, ön ve arkasında yer alan net tanımlamalar içeriyor. Ayrıca oyuncuları, braille alfabesinde okunabilecek dosya formatında (.BRF) oyun talimatlarını bulabilecekleri ve indirebilecekleri UNOBraille.com sitesine yönlendiriyor. Dahası, oyuncular Amazon Alexa be Google Home üzerinden sesli anlatım içeren talimatlara ulaşabiliyorlar.

2017’de,  UNO ColorADD piyasaya sürülmüştü. Bu UNO, renk körü insanlar için tasarlanmış ilk kart oyunuydu. Oyun, Target dükkanlarında ve target.com’da şu anda mevcut.