Oyuncaklardaki Kalıplaşmış Cinsiyet Rollerine Dair Bilmeniz Gereken 4 Şey

October 22, 2019

Oyuncaklardaki Kalıplaşmış Cinsiyet Rollerine Dair Bilmeniz Gereken 4 Şey

Cinsiyetsiz oyuncakların önemi artık politik doğrucu olmanın ötesine geçiyor. İşte kalıplaşmış cinsiyet rollerine dair anne babaların dikkat etmeleri gereken birkaç nokta.

  1. Çocuklara, cinsel kalıpları istemeden de olsa yetişkinler öğretiyor.

Hepimizin kendi içinde cinsiyetçi ön yargıları olabiliyor ve bunu istemsizce ve farkında olmadan sözlere dökebiliyoruz. Ancak çocuklar, çok genç yaşlardan itibaren bu sarf edilen cinsiyetçi söylemleri içselleştirirler. Bu yüzden konuşmalarınızda dikkatli olmanız çok önemlidir.

  1. Oyuncak rafları tamamen bu kalıplarla dolu şu an ama bu her zaman için böyle değildi.

Kız çocuklarının yıllardır pembe oyuncaklarla oynaması su götürmez bir gerçek olarak kabul ediliyor. Ama işin aslı böyle değil. Let Toys Be Toys, aslında 70’li yıllarda oyuncakların aslında daha çok nötr renklerle yapıldığını ortaya koyuyor. Evet, o yıllarda da bu oyuncaklar kızlar için üretilmişti ama en azından erkeklere de göz kırpıyordu.

  1. Erkek çocukların da yardıma ihtiyacı var.

Günümüzde odak noktası kadınlar üzerinde. Bunu iyi bir gelişme olarak karşılayabiliriz, çünkü şimdiye dek kadınlar toplum içinde zaman zaman haksızlıklara maruz kaldı. Tam da bu yüzden yeni kuşaktaki kadınlara odaklanmak doğru bir hareket olur. Ancak bu demek değil ki erkek çocukları tamamen görmezden gelelim. Onları, yardıma muhtaç değilmiş gibi yetiştirmek, erkek egemen toplumdaki kalıplaşmış erkeklik rolünü benimsemek olur.

  1. Siz de cinsel kalıplara karşı çıkabilirsiniz.

Eğer bir değişim yaratmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey cinsiyetsiz oyuncaklar almak olur. Oyuncak şirketleri de bu talep doğrultusunda bir değişikliğe gitmeliler. Bu sayede de çocuklarımız kendileri gibi olabilecekleri özgür bir ortamda yetişme imkânı kazanırlar.