ROOMINATE: "MÜHENDİSLİK KIZLARIN İŞİ"

January 16, 2018

ROOMINATE:

Yapıtaşları ve birçok aksesuarı ile, kız çocuklarına oyuncak bebeklerden ve bebek evlerinden kopmadan mimarlık, mühendislik, mekanik ve elektrik konularında beceriler kazandırmanın farklı bir yolu RoomInate.

ARTIK KIZ ÇOCUKLARI için bebeklerden ve fincanlardan tamamen farklı bir oyun dünyasının kapıları açılıyor. Ancak, her ne kadar özellikle kızlar için tasarlanmış olduğu söylense de Roominate, her yaştan oyuncak severin merakla ve zevkle oynayabileceği farklı mühendislik setlerine sahip.

Roominate setlerinde mobilyaları, ev eşyalarını, merdivenleri oluşturmak için modüler yapı taşları, paneller, hayvan gürleri, tekerlekler, ışıklandırma üniteleri, kablolar, hatta motorlar bile bulunuyor. Böylece ufak bir stüdyo daireden helikoptere kadar birçok farklı tasarım gerçekleştirilebiliyor; inşaattan mekaniğe, devre tasarımından mimarlığa kadar hemen her mühendislik alanını kapsayarak hem yetenekleri ortaya çıkarıyor, hem de geleneksel bebek evlerine hareketlilik ve tasarım dokunuşları katan sınırsız bir oyun dünyası oluşturuyor.

Time Magazine tarafından 2014'ün 1 numaralı oyuncağı olarak ödüllendirilen Roominate'in tasarımcılarının tamamı, mekanik ve mühendislik uzmanı kadınlardan oluşuyor.

İŞİN SIRRI ÇENTİK

Setlerin temelini oluşturan farklı ebat ve şekillerdeki yapı taşları, birbirlerine ve diğer aksesuarlara, farklı açılarla birleştirilme olanağı tanıyan çentiklere ve kıskaçlara sahip. Ayrıca duvarlar ve zeminler için kullanılmak üzere paneller mevcut. Duvarlara resim asmak ya da sevimli perdeleri ile bir pencere açmak istendiğinde stickerlar yardıma koşuyor. Aksesuarlar arasında yastıklar, kitaplar, mumlar, televizyonlar, saksılar, tabaklar, vazolar, hatta kilimler bile var. Tabii ki setin ana kahramanı olan kız da sevimli giysileri ile boy gösteriyor. Parçaları hareketlendirmek için setlere ufak bir elektrik motoru dahil ediliyor ve bu motorun dönen ucuna yine yapıtaşları ile oluşturulan elemanlar takılabiliyor. Motoru ve ışıkları çalıştırmak için kullanılan piller ise güvenli bir pil kutusu ve kolay bağlanan kabloları ile oluşturulan mekanın her yerinde kullanılabiliyor.

“KONSEPTİN ANA HEDEFİ, KIZ ÇOCUKLARININ MÜHENDİSLİK ALANLARINA YÖNELME İSTEKLERİNİ ARTTIRMAK"

Roominate 6 farklı set halinde piyasaya sunulmuş. Temel sette sevimli bir odayı oluşturmak için gerekli her şey mevcut, fakat istenirse içinde dönme dolap da bulunan bir çocuk parkı bile yapılabiliyor. Daha büyük setlerde ise dönen merdivenlerle bağlanan katlara sahip şatolardan oturma bankları ve hayvanlarla dolu ışıl ışıl oyun parklarına, dizüstü bilgisayarı, duvar saati, pencereleri ile sıcak bir yatak odasından mutfak ve banyosuyla eksiksiz bir eve kadar tüm yaşam alanları hayat bulabiliyor.

TASARIMCILARIN TAMAMI MÜHENDİS KADINLAR!

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre ülkedeki genç kızların yalnızca %15’i üniversitelerin sayısal bölümlerinde okumayı tercih ediyor. Time Magazine tarafından 2014 yılının 1 numaralı oyuncağı olarak ödüllendirilen Roominate konseptinin tasarımcı ekibi, ikisi mekanik (Alice Brooks ve Katherine Paseman), biri elektik mühendisi (Bettina Chen) olan ve alanlarında dünyanın tanınmış üniversitelerinden mezun kadınlardan oluşuyor.

Konseptin ana hedefi, yukarıda da belirttiğimiz gibi kız çocuklarının mühendislik alanlarına yönelme isteklerini arttırarak küçük yaşta mesleki yönelimlerle başlayan toplumsal cinsiyet ayrımını en aza indirmek. Bunun için bebek evi konseptini motor beceriler, problem çözme, özgüven ve yaratıcılık becerileriyle destekleyerek sayısal ve sosyal özellikleri bir araya getiriyor.

Roominate henüz ülkemizde satışa çıkmadı. Ekibin tek erkek üyesi olan, satış-pazarlamadan sorumlu Matt Carvell, kısa zamanda Türkiye oyuncak piyasasında da yer almayı umduklarını belirtiyor.