STRING ART KIT: Birkaç İğneden Doğan Sanat

July 23, 2018

STRING ART KIT: Birkaç İğneden Doğan Sanat

Craft TastIc markasının sanatsal yaratıcılık setleri arasına yeni katılan ve oldukça renkli bir tasarım deneyimi sunan StrIng Art KIt, çok karmaşık görünen bir tasarım tarzını kolayca öğretiyor.

ÇOĞU KEZ tekrar ettiğimiz gibi, teknolojik harikalar oyuncaklara ne kadar
etki ederse etsin, el yapımı, geleneksel ve yaratıcı oyuncak ve oyun deneyimleri, üzerindeki ilgiyi her zaman muhafaza edebilmeye devam ediyor.

Son dönemlerde dünyada üretilen ve ülkemize de ithal edilebilen ya da en azından ilgili müşterilerin kendilerine sipariş ettikleri tasarım oyuncak setleri, hem bu alana olan ilgiyi gösteriyor, hem de kendi alanları içerisindeki ürün zenginliğini kanıtlıyor. Birçoğu aslında çok basit bir tasarım tekniği
ve prensibine dayanan, ancak bu basit fikir üzerine neredeyse sınırsız üretim deneyimi sunan ürünleri biz de incelemeye devam ediyoruz.

Bu ürünler arasında
yer alan, Craft Tastic
isimli markanın etiketiyle piyasaya çıkan yeni bir ürün de “String Art Kit” isimli tasarım seti. Kelime anlamı “Dizi Sanat Kiti” olarak çevrilse de bu isim biraz daha açıklamaya muhtaç elbette.

GEREKEN HER ŞEY KUTUNUN İÇİNDE.
Tasarım aşamalarında ihtiyacınız olan her şey, String Art Kit kutusu içerisinde size geliyor. 3 adet yaklaşık 22 cm çevresi olan köpükten kareler, yeterli sayıda renkli toplu iğnenin olduğu bir iğne paketi ve 4 farklı renkte yün iplik yer alıyor her pakette. Hem kitin kullanımını öğretmek,
hem de daha sonraki özgün tasarımlarınıza fikir vermek için 3 farklı tasarım yönergesi de yine kutuda yer alıyor. Bu tasarımlar; Barış işareti, “Hi” kelimesi ve kalp olarak seçilmiş.

String Art Kit’in olayı kısaca şu: Yapmak istediğiniz tasarımın altyapısını kurmanız ve iğnelerinizi köpük zemindeki deliklere geçirmek, ister kutuda size gösterilen, ister kendi yapmak istediğiniz tasarımlar
için. Sonrasında kullanmak istediğiniz iplikleri, ilk iğneye bağlayarak başlamak üzere, tasarım şekliniz üzerindeki diğer iğnelere dolayarak geçirmek. Daha sonra
da diğer renk ipliklerle tasarımınızı güçlendirerek ister dekoratif amaçlı kullanacağınız, ister hediye edeceğiniz sanat eserinizi tamamlamak.

İsterseniz hem ipliklerinizi, hem iğnelerinizi tek renk kullanarak
daha sade tasarımlar, isterseniz komplike ve renk cümbüşü tasarımlar ortaya koyabilirsiniz. İpliklerinizi ister dümdüz geçirebilir, ister delikler arasında zigzaglar oluşturabilirsiniz. Temel prensibini kavradıktan sonra her şey tamamen size kalmış durumda. Kutu içerisinde gelen kare zeminler, sadece resimdeki tasarımları yapmak için kılavuz deliklerle hazırlanmış. Fakat siz, istediğiniz köpük zemine, istediğiniz tasarımları da yapmayı deneyebilirsiniz. Tabii altyapısını çizmekten tasarımı sonuçlandırmaya kadarki kısmı kavramak epey deneme gerektiriyor.

String Art Kit, şimdiden 2 önemli oyuncak ödülüne sahip oldu bile.

ÖDÜLLÜ OLMASI KALİTE GÖSTERGESİ. Herhangi bir tasarım kiti olmadığı, String Art Kit’in prestij sahibi ödüllerin de sahibi olmasından anlaşılıyor. Her ikisi de 2014 yılında olmak üzere; Oppenheim Toy Portfolio En iyi Oyuncak Altın Ödülü’nü ve Creative Child Tercih Edilen Oyuncak Ödülü’nü kazanan ve gelecek yıllarda fazlasını da kazanacağa benzeyen bir set olma özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

String Art Kit, 10 yaş ve üzeri herkese hitap eden, kutu içindeki malzemeler haricinde ekstra bir malzemeye ihtiyaç duymayan bir ürün. Fiyatı ise ortalama 20$ civarında seyrediyor.