Tek Çocuklu Aileler İçin 4 Tavsiye

November 30, 2019

Tek Çocuklu Aileler İçin 4 Tavsiye

Tek çocuğa sahip olmak demek evde olgun, duyarlı ve vicdanlı bir miniğin olması demektir. Ancak bu, beraberinde sizi zora sokacak anları da getirir. İşte tek çocuk yetiştirirken size yardımcı olabilecek tavsiyeler.

1.Başkaları ile iletişime geçmesi için teşvik edin. 

Yalnız olmasından dolayı tek çocuklar genelde hayali arkadaşlar edinirler ya da oyuncak bebek, oyuncak ayı gibi cansız objelere çok bağlı olurlar. Unutmayın bazen onu anlayabilecek, onun dilinden konuşabilecek bir yaşıtına ihtiyaç duyar. Bu yüzden sosyalleşmesi ve başkaları ile iletişim halinde olması çok önemlidir.

2.Sorumluluklar verin.

Evin tek çocuğu bütün ilginin onda olması demektir. Bu yüzden onunla çok ama çok yakın bağ kurarsınız. İstemeden de olsa  onu biraz yardımınıza bağımlı hale getirebilirsiniz. Tek çocuk olduğu için her yardımına kolayca koşabilirsiniz. Ancak yeri geldiğinde ona sorumluluklarını hatırlatmalı ve aradan çekilmelisiniz. Örneğin ödevlerini yaparken sizden yardım almaya çok fazla alıştırmayın. Daha bağımsız bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız ona sorumluluklar yükleyin.

3.Mükemmelliyetçiliği bir kenara bırakıp gerçekçi olun.

Çocuğunuzun yapabileceği şeylerin ötesinde başarılar beklemeyin. Gerçekleri görmeyi asla elden bırakmayın. Bu yüzden başarabileceği hedefler koyarak onu teşvik edin. Sonuçta o sizin tek çocuğunuz; neyi başarırsa başarsın onunla gurur duyacaksınız!

4.Şımartmamaya özen gösterin.

Tek çocuk olduğu için hediyeler, partiler ve lüks içinde yüzmesine izin vermeyin. Aldığınız hediyeleri, gösterdiğiniz toleransı ayarında tutmaya çalışın. Hoşgördüğünüz hataları, normalin sınırını geçmemeleri. Bu yüzden belli başlı kurallarınız olsun ve çocuğunuzun bu kuralları aşmadığına emin olun.