Yeni Doğan Bebeğiniz İçin Ana Rahmini Tekrar Yaratmanızın 5 Yolu

November 04, 2019

Yeni Doğan Bebeğiniz İçin Ana Rahmini Tekrar Yaratmanızın 5 Yolu

Bebeğinizin dünyaya geldiği an bir uyanıştır. Bu yeni dünya, onun içinden geldiği suya ait çevreden çok farklıdır. Yeni doğan bebeklerin çok nazik ve sessiz bakıma ihtiyaçları vardır. Bebeğinizi, sıraladığımız 5 teknik ile rahat ettirebilirsiniz

1.Kundaklama

Çocuğunuzu dürüm gibi sarmanız ana rahmindeki sıkı pozisyonuna dair isteğini tatmin edecektir. Ayrıca, bebeğinizi sarmalamak onu ağlamaya itecek refleksif hareketlerden uzak tutar ve onların daha uzun uyumasını sağlar.

2.Yan Tutmak ya da Karın Poziyonu
Mızmız bir bebeği, sırtına dayayacak şekilde tutmak ya da yatırmak ona düşüyormuş hissi verecektir. Bu durum da onu ağlamaya sevk edebilir. Bebeğinizi yan tutmak ya da karnını yaslaması onu rahatlatacaktır. Ama uyuması için onu her zaman sırt üstü yatırın.

3.‘Şış’lamak

Yüksek seste bir ‘şış’ sesi bebeğinizin kulağına müzik gibi gelecektir. Bu, ana rahminde kan akışının vızıldama sesini hatırlatır. Bebeklerin süpürge ya da saç kurutma makinesi sesinde ağlamalarının durmasının sebebi budur.

4.Sallama

Dünyaya geldiklerinde bebekleriniz hareketliliğin devam etmesini ister. Sallamak, arabada gitmek, bebeğiniz hafifçe sarsmak ve onunla yürümek bebeğinizi rahatlatacaktır.

5.Emzirme
Bebeğinize meme, biberon ya da emzik verin. Bu gibi şeyler, bebeğinizin beynindeki rahatlatıcı kimyasalları devreye sokar.